Бошқа мамлакатлардан Россия Федерациясига ихтиёрий равишда қайтиш давлат дастурининг иштирокчиси тилни билишини бир неча усул билан исботлаши мумкин. Бу, масалан, таълим тўғрисидаги ҳужжат. Гап 1991 йил 1 сентябрдан кейин Россия Федерациясида олинган ёки рус тили давлат тили бўлган мамлакатда олинган ёки СССР даврида олинган таълим ҳақида бормоқда.
Агар бундай ҳужжатлар бўлмаса, фуқаро суҳбат давомида тилни билиш даражаси аниқланадиган комиссиядан ўтади. Шунга кўра, агар комиссия хулосаси салбий бўлса, муҳожир ўз тил билимини ошириши керак бўлади.
Бироқ бу Қозоғистон, Украина, Молдова ва Беларус фуқаролари учун истисно қилинган. Бу мамлакатлардан келган ватандошлар Россияга қайтишда тилни билишларини исботлашлари шарт эмас. Бу мамлакатларда рус тилини яхши биладиганлар яшайди деб тахмин қилинади.
2006 йилда қабул қилинган хориждаги ватандошларнинг ихтиёрий равишда қайтиши бўйича давлат дастури бўйича 1,16 миллион киши Россияга қайтган.

Участник госпрограммы по добровольному возвращению в РФ из других стран может доказать свое знание языка несколькими способами. Это, например, документ об образовании. Речь идет об образовании, полученном в РФ после 1 сентября 1991 года, либо полученном в стране, в которой русский является государственным языком, либо полученном еще во времена СССР.
Если же таких документов нет, то соотечественник будет проходить через комиссию, где в ходе собеседования будет установлен уровень знания языка. Соответственно, при отрицательном заключении комиссии соотечественнику нужно будет подтянуть свои знания языка.
При этом исключение было сделано для граждан Казахстана, Украины, Молдовы и Белоруссии. Соотечественникам из этих стран при возвращении в Россию доказывать знание языка не нужно. Предполагается, что в этих странах проживают те, кто хорошо знают русский язык.
Напомним, госпрограмма по добровольному возвращению соотечественников из-за рубежа была принята в 2006 году и с тех пор в Россию вернулось 1,16 млн человек.