2023 йилдан патентида ишлайдиган касби кўрсатилмаган мигрантларга нисбатан жарима қўлланилади.
2023 йил 1 январдан бошлаб Челябинск вилояти губернаторининг 11.11.2022 йилдаги №306 қарорига мувофиқ  меҳнат патентларида чет эл фуқаросининг касби (мутахассислиги, лавозими, меҳнат фаолити тури) тўғрисидаги маълумотлар кўрсатилади.
Ҳозир фойдаланилаётган патентларда касб-ҳунар (мутахассислик, лавозим, меҳнат фаолияти тури) кўрсатилмаган ҳолда мазкур ҳужжат белгиланган муддатгача амал қилади ва муддат тугаганидан сўнг ўзгартирилади.
Чет эл фуқароси томонидан патентда кўрсатилмаган касб (мутахассислик, лавозим, меҳнат фаолияти тури) бўйича меҳнат фаолиятини амалга оширганлиги учун Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 18.10 моддаси 1-қисмида 5 минг рублгача жарима солиш ва Россия Федерация ҳудудидан чиқариб юбориш шаклидаги маъмурий жавобгарлик (ёки чиқариб юбормай жаримага тортиш) назарда тутилган.
Бундан ташқри, чет эл фуқароси патентда кўрсатилмаган касб ёки мутахассислик бўйича меҳнат фаолияти билан шуғулланса, иш берувчилар ҳам РФ Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 18.15 моддаси 1-қисмига асосан маъмурий жавобгарликка тортилади. Уларга нисбатан саккиз юз минг рублгача жарима ёки тўқсон кунгача фаолиятини тўхтатиб қўйиш чораси қўлланилиши мумкин.

За осуществление иностранным гражданином трудовой деятельности по профессии, не указанной в патенте предусмотрен штраф.
С 1 января 2023 года в соответствии с постановлением губернатора Челябинской области от 11.11.2022 № 306 в патенте, выдаваемом иностранным гражданам для осуществления трудовой деятельности на территории региона будут указываться сведения о профессии (специальности, должности, вида трудовой деятельности) иностранного гражданина.
Иностранцам, получившим документ без указания в нем профессии (специальности, должности, вида трудовой деятельности), допускается не менять его до окончания срока действия.
За осуществление иностранным гражданином трудовой деятельности по профессии (специальности, должности, виду трудовой деятельности), не указанной в патенте, частью 1 статьи 18.10 Кодекса Российской Федерации об административных правонарушениях предусмотрена административная ответственность в виде штрафа в размере до 5 тысяч рублей с административным выдворением за пределы Российской Федерации или без такового.
Кроме того, работодатели, привлекающие иностранца к трудовой деятельности по профессии (специальности, должности, виду трудовой деятельности), не указанной в патенте, также несут административную ответственность по части 1 статьи 18.15 Кодекса Российской Федерации об административных правонарушениях в виде штрафа до восьмисот тысяч рублей или административного приостановления деятельности на срок до девяноста суток.