Qozog‘iston poytaxtining polisiyasi 10 yildan beri xalqaro qidiruvda bo‘lgan o‘zbekistonlik fuqaroni qo‘lga oldi. Ostona polisiya departamenti matbuot xizmati uni ekstradisiya qilish masalasi hal qilinayotganini xabar qilgan.
“O‘zbekiston Respublikasining 42 yoshli fuqarosi 10 yildan buyon odam savdosi bilan shug‘ullanib, qidiruvda bo‘lgan. Qidiruv Toshkent shahar ichki ishlar boshqarmasi tomonidan tashkil etilgan”, deyiladi xabarda.
Hozirda fuqaro vaqtinchalik saqlash izolyatoriga joylashtirilgan. Ekstradisiya masalasi hal qilinmoqda.
Bosh prokuraturaning rasmiy saytida xabar qilinishicha, Qozog‘iston Respublikasi qonunchiligiga muvofiq ekstradisiya qilish tartibi qidiruvdagi shaxsni qamoqqa olish, sudning sanksiyasi bilan 40 sutkaga vaqtinchalik qamoqqa olish tartibini qo‘llash va keyin 12 oy muddatga ekstradisiya hibsga olishni o‘z ichiga oladi.
Bu vaqt ichida qamoqqa olingan shaxsga nisbatan ekstradisiya tekshiruvi o‘tkaziladi va uni xorijiy davlatga topshirish imkoniyati to‘g‘risida qaror qabul qilinadi.

Столичные полицейские задержали гражданина Узбекистана, который 10 лет находился в международном розыске. Решается вопрос о его экстрадиции, сообщает пресс-служба ДП Астаны.
“42-летний гражданин Республики Узбекистан 10 лет находился в розыске за торговлю людьми. Инициатор розыска – УВД Ташкентской области”, – говорится в сообщении.
Сейчас мужчина водворен в изолятор временного содержания. Решается вопрос об экстрадиции.
Как сообщается на официальном сайте Генпрокуратуры, в соответствии с законодательством РК процедура экстрадиции включает в себя задержание разыскиваемого лица, применение в отношении него с санкции суда временного содержания под стражей на 40 суток, а затем экстрадиционного ареста на срок 12 месяцев.
В течение этого времени в отношении лица, содержащегося под стражей, проводится экстрадиционная проверка и принимается решение о возможности его выдачи иностранному государству.