Калининград вилоятида 16 ёшли қизни унга уйланиш ниятида ўғирламоқчи бўлган 22 ёшли Ўзбекистон фуқароси қўлга олинди. Воқеа ҳақида вилоят СК – Тергов бошқармаси хабар берган.
Baza телеграм-каналидаги хабарга кўра, Калининграднинг “Империал Парк” от спорти клубида отбоқар бўлиб ишлаган ўзбекистонлик йигитнинг эътиборини от спорти клубига келадиган қиз тортган. 29 август куни кечқурун Самандар қизни клубдан чиқиш жойида кутиб турган ва уни ўғирлаб кетган. Тергов маълумотларига кўра, бу Гвардейский тумани Комсомолск қишлоғидаги автобус бекатида содир бўлган.
Ўғирланган қизни у аввал ўзи яшайдиган хонада бир неча соат ушлаб турган. Сўнг пичоқ билан таҳдид қилиб, Ўзбекистонга учиш учун аэропортга олиб кетган.
Тергов қўмитаси хизмати маълумотларига кўра, қиз Самандарнинг ишончини қозониб, аёллар ҳожатхонасига борган ва у ерда онасига қўнғироқ қилган. Она ҳам ўз навбатида полицияга мурожаат қилган. Бундан ташқари, Baza хабарига кўра, қиз аэропорт ходимларига ҳам белги бериш имкониятига эга бўлган.
Полиция ходимлари Ўзбекистон фуқаросини аэропортда қўлга олди, қизга тиббий ёрдам кўрсатиш учун шифохонага етказилди. Мазкур ҳолат юзасидан гумонланувчига нисбатан 126-модда 2-қисми (“Вояга етмаганни била туриб қурол ишлатиб, ҳаёт ёки соғлиқ учун хавфли зўрлик ишлатиб ўғирлаш”) билан жиноят иши қўзғатилган.
Ўзбекистон фуқароси сўроқ қилиниб, айблов эълон қилиниши ҳамда ҳибсга олиниши тўғрисида сўровнома киритилиши керак. Марказий Осиё ва Шимолий Кавказнинг айрим ҳудудларида турмуш қуриш мақсадида аёлларни ўғирлаш амалиёти ҳозирги кунгача давом этмоқда. Бироқ, уларнинг айримларигина судга оширилади ва бундай жиноятни содир этган камдан-кам эркакка нисбатан жиноий иш қўзғатилади.

В Калининградской области был задержан 22-летний гражданин Узбекистана, подозреваемый в попытке похищения 16-летней девушки с намерением жениться на ней. Следственное управление по региону сообщило о данном инциденте.
Узбекистанец С., трудился конюхом в калининградском конном клубе “Империал парк”. По данным источника из телеграм-канала Baza, девушка, которая также была связана с конным клубом, привлекла внимание этого молодого человека. Вечером 29 августа, Самандар поджидал девушку у выхода из клуба и похитил её. По сообщениям следствия, это произошло на автобусной остановке в поселке Комсомольск Гвардейского района.
После похищения он принудил девушку войти в его комнату, находившуюся неподалеку. Там он удерживал её несколько часов, а затем, угрожая ножом, заставил сесть в автомобиль, чтобы отправиться в аэропорт для перелета в Узбекистан.
По данным службы Следственного комитета, девушке удалось добиться доверия у Самандара и попроситься в дамскую комнату, где она позвонила своей матери. Мать в свою очередь обратилась в полицию. Кроме того, согласно Baza, девушка смогла подать сигнал тревоги сотрудникам аэропорта.
Офицеры полиции задержали узбекского гражданина в аэропорту, а девушку доставили в больницу для медицинской помощи. В отношении подозреваемого было начато уголовное дело по статье 126 часть 2 (“Похищение заведомо несовершеннолетней с применением оружия и насилия, опасного для жизни или здоровья”).
Предстоит допрос гражданина Узбекистана, выдвижение обвинения и ходатайство о его заключении под стражу. В некоторых регионах Центральной Азии и на Северном Кавказе по сей день сохраняется практика похищения женщин с целью последующего брака. Однако лишь немногие случаи доводятся до суда, а в отношении подозреваемых мужчин, совершающих такие похищения, возбуждаются уголовные дела.