«Уральские авиалинии» компаниясининг йўловчи самолёти далага фавқулодда қўнишга мажбур бўлди, деб хабар берган МЧСнинг Новосибирск вилояти бўйича бош бошқармаси.
Самолёт соат 9:44 да Новосибирск ва Омск ўртасида жойлашган Убинское қишлоғи яқинида қўнган. Дастлабки маълумотларга кўра, ёнғин ва жабрланганлар йўқ.
“Қутқарувчилар воқеа жойида. Биз буни назорат остида ушлаб турамиз. Биз барча зарур ёрдамни берамиз”, деб ёзган Омск вилояти губернатори Виталий Хоценко.
Текширув бошлаган вилоят транспорт прокуратураси самолёт Сочидан Омскга учаётганини хабар берган. Прокуратура маълумотларига кўра, Boeing самолёти “техник сабабларга кўра” қўнишга мажбур бўлган.
Самолёт бортида 167 нафар йўловчи, жумладан 23 нафар бола бўлган, уларнинг барчаси самолётни тарк этган, деб хабар берди Фавқулодда вазиятлар вазирлиги. “Самолёт, бино ва иншоотларнинг вайрон бўлмаган. Олтита йўловчи автобуси қўниш жойига одамларни вақтинчалик жойлаштириш пунктига етказиш учун боради”, — дея қўшимча қилган прокуратура.
Новосибирск яқинидаги далага ҳалокатли қўнган «Уральские авиалинии» авиакомпаниясининг самолёти гидравлик тизимидаги носозлик сабабли Омскга қўна олмаган.
Самолётни учиш-қўниш йўлаги узунроқ ва қўниш хавфсизроқ бўлган “Толмачево” аэропортига буришга қарор қилинди. Аммо самолёт ёқилғи етмагани туфайли белгиланган манзилга етиб бормаган.
Украинада ҳарбий ҳаракатлар бошланиши билан дунёдаги етакчи двигателлар ва самолётлар учун эҳтиёт қисмлар ишлаб чиқарувчилари Россия авиакомпаниялари билан ҳамкорликни тўхтатди. Бу яқин келажакда Airbus ва Boeing самолётларига хизмат кўрсата олмаслигига олиб келиши мумкин.

Пассажирский самолет компании “Уральские авиалинии” совершил вынужденную посадку в поле, сообщили в ГУ МЧС по Новосибирской области.
Самолет приземлился в 9:44 возле села Убинское, расположенного между Новосибирском и Омском. По предварительным данным, пожара и пострадавших нет.
«На месте работают спасатели. Держим на контроле. Всю необходимую помощь окажем», – написал губернатор Омской области Виталий Хоценко.
В областной транспортной прокуратуре, начавшей расследование, сообщили, что самолет летел из Сочи в Омск. По данным прокуратуры, Boeing пришлось приземлиться «по техническим причинам».
На борту самолета находились 167 пассажиров, в том числе 23 ребенка, все они покинули самолет, сообщили в МЧС. «Разрушений воздушного судна, строений и сооружений на земле нет. К месту посадки следуют шесть пассажирских автобусов для доставки людей в пункт временного размещения», – добавили в прокуратуре.
Самолет “Уральских авиалиний”, аварийно севший в поле под Новосибирском, не смог приземлиться в Омске из-за протечки гидросистемы.
Борт решено было развернуть в Толмачёво, где полоса длиннее и посадка была бы более безопасной. Но до места назначения лайнер не долетел – не хватило топлива.
С началом военных действий в Украине ведущие мировые производители моторов и запчастей для самолетов прекратили сотрудничество с авиакомпаниями из России. Это может привести к невозможности техобслуживания самолетов Airbus и Boeing в ближайшее время.