Ўзбекистон ва Тожикистонни боғлайдиган поезд ҳафтада бир марта Душанбедан Самарқанд орқали Тошкентга қатнайди. Бу ҳақда Ўзбекистон ва Тожикистон президентларининг музокаралари якунлари бўйича брифингда маълум қилинди.
Тожикистон президентининг Ўзбекистонга ташрифи доирасида 20 июндан бошлаб Тошкент — Душанбе йўловчи поезди қатновини йўлга қўйишга келишиб олинди.
Тожикистон томонининг таклифига кўра, «Душанбе — Самарқанд — Тошкент» йўналиши бўйлаб мунтазам темир йўл қатнови ташкил этилмоқда.
Халқаро йўловчи поезди ҳафтасига бир марта Душанбе — Қудуқли — Сариосиё — Қумқўрғон — Дарбанд — Деҳқонобод — Қарши — Самарқанд — Жиззах — Гулистон — Тошкент йўналиши бўйича ҳаракатланади.
Душанбедан Тошкентгача бўлган масофа 916 км. Сафар вақти — 21 соат.
Таркиб «Тожикистон темир йўли» томонидан шакллантирилади. Поезд 10 та вагондан иборат бўлиши таклиф қилинмоқда: 1 та СВ, 4 та купе, вагон-ресторан ва 4 та плацкарт вагондан иборат бўлади.

Поезд, который свяжет Узбекистан и Таджикистан, как ожидается, будет курсировать один раз в неделю из Душанбе через Самарканд в Ташкент. Об этом стало известно по итогам совместного брифинга, который провели президенты Узбекистана и Таджикистана.
В ходе визита президента Таджикистана в Узбекистан был согласован запуск пассажирского поезда «Ташкент — Душанбе» с 20 июня.
По предложению таджикской стороны предлагается организовать регулярное железнодорожное сообщение по маршруту «Душанбе — Самарканд — Ташкент».
Международный пассажирский поезд будет курсировать один раз в неделю по следующему маршруту: Душанбе — Кудукли — Сарасия — Кумкурган — Дарбанд — Дехканабад — Карши — Самарканд — Джизак — Гулистан — Ташкент.
Расстояние от Душанбе до Ташкента — 916 км. Время в пути — 21 час.
Состав будет сформирован Таджикской железной дорогой. Предлагается, что поезд будет состоять из 10 вагонов: 1 СВ, 4 купе, вагон-ресторан и 4 плацкартных вагона.