Saratov viloyatida prokuratura noqonuniy migratsiya ishi bo’yicha 18 kishiga qarshi ayblovlarni tasdiqladi. Tergovchilarning so’zlariga ko’ra, ularning barchasi uyushgan jinoiy guruh tarkibida bo’lgan. Bu haqda mintaqaviy nazorat agentligi matbuot xizmati xabar berdi.
Sudlanuvchilarning yoshi 20 dan 54 gacha. Tergovchilarning fikricha, 2023-yil avgust oyida Saratovda yashovchi fuqaro jinoiy sxema tuzgan va boshqa ishtirokchilarni jalb qilgan. O’sha vaqtdan 2024-yil iyunigacha guruh chet el fuqarolarining, jumladan, ilgari migratsiya qonunlarini buzganlarning ham Rossiyaga pullik noqonuniy kirishini tashkil qilgan.
Tergovchilarning so’zlariga ko’ra, ishtirokchilar yangi kelganlarga yangi migratsiya kartalarini berib, mamlakatda qonuniy yashash ko’rinishini yaratgan. Guruh uch yo‘nalishda ishlagan: kimdir chet elliklarni qidirish va ularni tashish bilan shug’ullangan, yana ba’zilari xavfsiz yo’llar haqida ma’lumot to’plagan, boshqalari esa kirish va chiqishda chegara nazorati masalalarini hal qilgan.
Sudlanuvchilar chet elliklarning Rossiya Federatsiyasiga noqonuniy kirishini tashkil etishda (Rossiya Jinoyat kodeksining 322.1-moddasi 2-qismining «a» bandi), shuningdek, jinoiy tashkilot tuzish, unga rahbarlik qilish va unda ishtirok etishda (Rossiya Jinoyat kodeksining 210-moddasi 1 va 2-qismlari) ayblanmoqda. Ushbu ayblovlar bo’yicha maksimal jazo mos ravishda 10 yilgacha va 20 yilgacha ozodlikdan mahrum qilishdir. Sudlanuvchilarning 10 million rubldan ortiq qiymatga ega mol-mulki musodara qilingan.

В Саратовской области прокуратура утвердила обвинительное заключение по делу о незаконной миграции в отношении 18 человек. По версии следствия, все они входили в организованную преступную группу. Об этом сообщили в пресс-службе регионального надзорного ведомства.
Возраст обвиняемых — от 20 до 54 лет. Следствие считает, что в августе 2023 года житель Саратова создал преступную схему и привлёк к ней остальных участников. С этого времени и до июня 2024 года группа за вознаграждение организовывала незаконный въезд иностранных граждан в Россию, в том числе тех, кто ранее нарушил миграционное законодательство.
По данным следствия, участники обеспечивали приезжих новыми миграционными картами, создавая видимость законного пребывания в стране. Ранее сообщалось, что группа была разделена на три направления: одни занимались поиском иностранцев и их перевозкой, другие собирали информацию о безопасных маршрутах, третьи решали вопросы прохождения пограничного контроля при въезде и выезде.
Обвиняемым вменяют организацию незаконного въезда иностранцев в РФ (п. «а» ч. 2 ст. 322.1 УК РФ), а также создание, руководство и участие в преступном сообществе (ч. 1 и 2 ст. 210 УК РФ). Максимальное наказание по этим статьям составляет до 10 и до 20 лет лишения свободы соответственно. На имущество фигурантов на сумму свыше 10 млн рублей наложен арест.