Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги ўтган йил давомида 308 мингдан ортиқ хориждаги меҳнат мигрантларига турли хизматлар кўрсатилди.
1 минг 397 нафар оғир аҳволга тушиб қолган фуқаро Ўзбекистонга қайтарилди, хорижлик иш берувчиларидан меҳнат мигрантларининг 1,2 млн АҚШ доллари миқдоридаги иш ҳақлари, компенсация ва суғурта пуллари ундириб берилди.
Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги 2022 йилда меҳнат миграцияси географиясини янги босқичга кўтариш, хориждаги меҳнат мигрантларини ҳуқуқий, моддий ва ижтимоий қўллаб-қувватлаш, хавфсиз, тартибли ва қонуний меҳнат миграцияси тизимини йўлга қўйишда самарали ишлар олиб борди.
Жумладан, Россияда қўшимча 20 та, илк маротаба Қозоғистон ва Туркияда 4 та Ташқи меҳнат миграцияси агентлигининг вакиллари фаолияти ташкил этилди. Хориждаги ваколатхоналар томонидан ташқи меҳнат бозоридаги 112 та йирик иш берувчилар ва рекрутинг агентликлари билан ташқи меҳнат миграцияси соҳасида ҳамкорлик бўйича шартномалар тузилиб, 15 мингдан ортиқ бўш иш ўринлари аниқланди.
Хорижлик иш берувчилар талаблари асосида касбга ва хорижий тилларга ўқитиш орқали мигрантларни доимий даромад келтирадиган меҳнатга жалб қилиш йўлга қўйилди. “Ишга марҳамат” мономарказлар, касбга ўқитиш марказлари, чет тилларига ўқитиш курслари, маҳаллалардаги ўқитиш масканлари ва нодавлат таълим муассасаларида касб-ҳунар ва чет тилларига ўқитиш имкониятлари яратилиб, 55 минг 377 нафар фуқаро ўқитилди.
Бугунги кунда Агентликнинг Россия Федерацияси, Қозоғистон, Туркия, Польша, Латвия, Чехия, Болгария, Кувайт, Германия, Жанубий Корея, Швейцария, Нидерландия, Малайзия, Словакия, Хорватия, Сербия, Саудия Арабистони, Чехия ва яна дунёнинг бошқа мамлакатларидаги 500 дан ортиқ иш берувчи ва рекрутинг агентликлари билан келишувлари мавжуд.
2022 йилда 36 минг нафарга яқин фуқаро Россия, Корея, Қозоғистон, Германия, Сербия, Япония, Англия, Туркия каби хорижий давлатларда ташкилий ва манзилли тартибда ишга жойлаштирилди.
Ўтган йил давомида хорижий давлатларда бўлиб турган 308 мингдан ортиқ меҳнат мигрантига турли хизматлар кўрсатилди. Жумладан, 1 минг 424 нафарига 72 минг 34 АҚШ доллари миқдорида бир марталик моддий ёрдам берилди, 1 минг 397 нафар оғир аҳволга тушиб қолган фуқаро Ўзбекистонга қайтарилди, 7 нафар фуқаронинг 72,1 миллион сўмлик тиббий харажатлари қоплаб берилди. Шунингдек, 285 нафар бошпанасиз қолган фуқаро хостелларга жойлаштирилди ва 3 маҳал озиқ-овқат билан таъминланди, 14 минг нафар фуқарога ҳуқуқий, 20 минг нафар фуқарога ижтимоий ёрдамлар кўрсатилди.
Иш берувчиларидан меҳнат мигрантларининг 1,2 млн АҚШ доллари миқдоридаги иш ҳақлари, компенсация ва суғурта пуллари ундириб берилди.
271 минг нафар фуқарога дипломатик ваколатхоналар, Ташқи меҳнат миграцияси агентлигининг “Call-маркази”, филиаллари ва ваколатхоналари томонидан ахборот ва маслаҳат хизматлари кўрсатилди.
2022 йилнинг январь-декабрь ойлари давомида хориждан 608 мингдан ортиқ фуқаролар қайтган, уларнинг 488,9 минг нафари Ўзбекистонда доимий ва вақтинчалик ишларда банд бўлиб, шундан 168,8 минг нафарига меҳнат органлари томонидан бандлик хизматлари кўрсатилди. Жорий йилда ҳам Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги томонидан ушбу йўналишдаги ишлар изчил давом эттирилади. Бу ҳақда “Кун.уз” хабар қилди.

Aгентством по внешней трудовой миграции за прошедший год оказаны различные услуги более чем 308 тысячам трудовых мигрантов за рубежом.
В Узбекистан возвращены 1 тысяча 397 граждан, оказавшихся в тяжелом положении. От иностранных работодателей взыскана заработная плата трудовых мигрантов в размере 1,2 миллиона долларов США, компенсационные и страховые деньги.
В 2022 году Агентством по вопросам внешней трудовой миграции проведена эффективная работа по поднятию географии трудовой миграции на новый уровень, оказанию правовой, материальной и социальной поддержки трудовым мигрантам за рубежом, созданию безопасной, упорядоченной и законной системы трудовой миграции.
В частности, в России было организована деятельность 20 представительств по внешней трудовой миграции. А также впервые начали работать 4 представительства агентства по внешней трудовой миграции в Казахстане и Турции. Представительства за рубежом заключили договоры о сотрудничестве в сфере внешней трудовой миграции со 112 крупными работодателями и рекрутинговыми агентствами, на зарубежном рынке выявлено более 15 000 вакансий.
Исходя из требований иностранных работодателей, начато привлечение мигрантов на постоянную работу, приносящую доход, путем профессионального обучения и обучения иностранным языкам. В моноцентрах «Ишга мархамат», центрах профессионального обучения, на курсах иностранных языков, учебных центрах и негосударственных образовательных учреждениях прошли обучение 55 тысяч 377 граждан.
На сегодняшний день агентство имеет соглашения с 500 работодателями и рекрутинговыми агентствами по обеспечению работой узбекских граждан в Российской Федерации, Казахстане, Турции, Польше, Латвии, Чехии, Болгарии, Кувейте, Германии, Южной Корее, Швейцарии, Нидерландах, Малайзии, Словакии, Хорватии, Сербии, Саудовской Аравии, Чехии.
По данным организации в 2022 году около 36 000 граждан были адресно трудоустроены в зарубежных странах, таких как Россия, Корея, Казахстан, Германия, Сербия, Япония, Англия и Турция.
За прошедший год оказаны различные услуги более чем 308 тысячам трудовых мигрантов в странах дальнего зарубежья. В частности, оказана единовременная материальная помощь в размере 72 тысяч 34 долларов США 1 тысяче 424 человек.
Возвращены в Узбекистан 1 тысяча 397 граждан, находящихся в тяжелом состоянии, покрыты медицинские расходы 7 граждан в сумме 72,1 млн. сум. Также 285 бездомных граждан были размещены в общежитиях и обеспечены 3-х разовым питанием, 14 тысячам граждан оказана юридическая помощь, 20 тысячам граждан оказана социальная помощь.
С работодателей взыскана заработная плата, компенсационные и страховые выплаты трудовых мигрантов на сумму 1,2 млн долларов США.
Информационно-консультационные услуги оказаны 271 тыс. гражданам дипломатическими представительствами, «Call-центром», филиалами и представительствами Агентства по трудовой миграции.
За январь-декабрь 2022 года из-за рубежа вернулись более 608 тысяч граждан, из них трудоустроены на постоянные и временные работы в Узбекистане 488,9 тысячи человек, из них 168,8 тысячи человек получили услуги по трудоустройству органами по труду. Работа в этом направлении будет последовательно продолжена Агентством по вопросам иностранной трудовой миграции в текущем году. Об этом пишет «Кун.уз».