2022 йилда Ўзбекистонда солиқ резиденти мақомини олган россияликлар сони 2021 йилга нисбатан 32 фоизга ошди. Бу ҳақда Ўзбекистон Давлат солиқ қўмитаси ТАСС агентлигига маълум қилди.
«2022 йилда Россия Федерациясининг 1199 нафар фуқароси Ўзбекистон Республикасининг солиқ резиденти мақомини олди, улардан 1108 таси юридик (92 фоиз), 91 нафари жисмоний шахс (8 фоиз). 2021 йилга нисбатан (802 та юридик, 108 нафар жисмоний шахс) бу 32 фоизга (289 та) кўпдир».
Резидент мақоми бир йилга берилади. Уни олиш учун солиқ қўмитасига ариза топшириш, шунингдек, Ўзбекистон ҳудудида йилига камида 183 кун ёки шу муддатга бошқа ҳар қандай давлатга қараганда кўпроқ истиқомат қилиш керак.

Число россиян, получивших в Узбекистане статус налогового резидента, выросло в 2022 году на 32% по сравнению с показателем предыдущего года. Об этом сообщили во вторник ТАСС в государственном налоговом комитете Узбекистана.
“В 2022 году 1 199 граждан Российской Федерации получили статус налогового резидента Республики Узбекистан, 1108 из которых юридические лица (92%), 91 – физические лица (8%). По сравнению с 2021 годом (802 юрлица, 108 физлица) число граждан Российской Федерации, получивших статус налогового резидента Республики Узбекистан, выросло на 32% или на 289”, – сообщил Налоговый комитет Узбекистана ИА ТАСС .
Статус резидента предоставляется на год. Для его получения необходимо подать заявление в налоговый комитет, а также пребывать на территории Узбекистана не менее 183 дней за год или дольше, чем в какой-либо другой стране за этот же срок.