2022 йилда Санкт-Петербургда чет эллик ишчилар билан юзга яқин бахтсиз ҳодиса юз берди. Бу ҳақда маҳаллий ОАВ Давлат меҳнат инспекцияси раҳбари – Санкт-Петербург бош давлат меҳнат инспектори Игор Беляевга таяниб ёзмоқда.
“2022 йилда чет эллик ишчилар билан юзга яқин бахтсиз ҳодиса юз берди. Бизга ҳалокатли бахтсиз ҳодисалар ҳақида маълумотлар ҳам келади. Аксарият ҳолатларда бундай ҳолатлар, жумладан баландликдан йиқилиш қурилиш соҳасида юз беради»,- деди Беляев Санкт-Петербург телеканали эфирида.
Ҳар бир бундай ҳодиса меҳнат инспекцияси томонидан ҳар томонлама текширилади. Ва дарҳол қоидабузарликлар аниқланади – масъул шахслар ходимлар билан хавфсизлик бўйича брифинглар ва машғулотлар ўтказмайдилар, уларга шахсий ҳимоя воситаларини бермайдилар. Бундан ташқари, ишчиларнинг малакаси улар бажарадиган ишларнинг мураккаблигига мос келмаслиги мумкин.
Аввалроқ Санкт-Петербург ҳукумати шаҳарда 300 мингга яқин хориждан келган одам истиқомат қилаётганини маълум қилганди, деб ёзади Медиа-миг.

Около ста несчастных случае произошло в 2022 году с иностранными работниками в Санкт-Петербурге. Об этом пишут местные СМИ со ссылкой на начальника Госинспекции труда — главного государственный инспектор труда Санкт-Петербурга Игоря Беляева.
«В 2022 году произошло порядка ста несчастных случаев с иностранными работниками. К нам приходит информация о смертельных несчастных случаях. Как правило, фиксируем отрасль, связанную со строительством, — падение с высоты», — заявил Беляев в эфире телеканала «Санкт-Петербург».
Каждый подобный инцидент тщательно расследует инспекция труда. И сразу выявляются нарушения — ответственные лица не проводят с работниками инструктажи и занятия по технике безопасности, не выдают им средства индивидуальной защиты. Кроме того, квалификация работников может не соответствовать сложности выполняемых ими работ.
Ранее власти Санкт-Петербурга говорили о том, что в городе проживают около 300 тыс. выходцев из-за рубежа, пишет Медиа-миг.