Шу йилнинг январь ойидан сентябрга қадар Россияга келган мигрантларнинг энг кўп қисмини ўзбекистонликлар ташкил этди.
Жорий йилнинг январь-сентябрь ойлари давомида Россияга меҳнат қилиш мақсадида Ўзбекистондан – 4 465 692 киши, Тожикистондан – 2 714 331 киши ва Қирғизистондан – 675 968 нафар фуқаролар келган.
“RT” сайти Россия ИИВ статистик маълумотлари билан танишиб, шу ҳақда маълумот берди.
Ушбу маълумотларга кўра, Тожикистондан – 81 671 нафар, Қозоғистондан – 71 568 нафар ва Ўзбекистондан – 55 388 нафар фуқаро Россияга ўқиш мақсадида келган.
Бу даврда Россияга кириб келган Хитой (23 763 киши), Туркия (21 785 киши) ва Беларусь (10 505 киши) фуқароларининг асосий маысади эса тадбиркорлик фаолятини амалга ошириш бўлди.
Эслатиб ўтамиз: аввалроқ Россия Хавфсизлик кенгаши котиби Николай Патрушев Россияда мигрантлар яшайдиган жойларда ҳуқуқ ва тартибни сақлашга қаратилган кенг кўламли тадбирлар ўтказиш режалари  ҳақида маълум қилганди. Бу ҳақда “ТВ-Новости” (RT) маълумот берди.

С января по сентябрь этого года наибольшее количество мигрантов, приехавших в Россию, составляли узбекистанцы.
В период с января по сентябрь текущего года больше всего иностранных граждан с целью трудоустройства прибыли в Россию из Узбекистана (4 465 692 человека), Таджикистана (2 714 331 человек) и Киргизии (675 968 человек).
Об этом свидетельствует статистика МВД, с которой ознакомился сайт «RT».
Также, согласно этим данным, с целью обучения на территорию страны чаще всего въезжали жители Таджикистана (81 671 человек), Казахстана (71 568 человек) и Узбекистана (55 388 человек).
Кроме того, с деловыми целями за этот период больше всего приехало граждан Китая (23 763 человек), Турции (21 785 человек) и Белоруссии (10 505 человек).
Ранее секретарь российского Совета безопасности Николай Патрушев сообщил о планах по проведению масштабных мероприятий, нацеленных на поддержание правопорядка в местах компактного проживания мигрантов в России. Об этом сообщает сайт «ТВ-Новости» (RT).