2022 йилда Россияга мигрантларнинг келиши рекорд кўрсаткичга етди. 3,12 миллион чет эллик фуқаролар мамлакатга келиш мақсади сифатида “ишлаш”ни кўрсатишди. Бу ҳақда ТАСС хабар берди.
Жорий йилнинг иккинчи чорагида Россияга кириб келган фуқароларнинг 3,12 миллион нафари “ишлаш” ниятини билдирганлар. Бу ўтган йилга нисбатан сезиларли даражада кўп бўлиб, сўнгги олти йилдаги чораклик рекорд кўрсаткичдир. ТАСС бу хабарни ўз ихтиёрида бўлган FinExpertiza аудит ва консалтинг тармоғининг таҳлилий маълумотларига асосланиб маълум қилди.
“2022 йилнинг иккинчи чорагида 4,16 миллион  чет эллик яшаш жойи бўйича миграция рўйхатидан ўтган бўлса, 3,12 миллион киши (75 фоиз) келиш мақсади сифатида “ишлаш”ни кўрсатган”, дейилади статистик маълумотларда.
2022 йилда Россияга нисбатан “санкциялар” эълон қилинган вақтда, иккинчи чоракда меҳнат мигрантлари сони ўтган йилга нисбатан 30%дан ортиқроқ бўлди – 2021 йилнинг шу даврида Россияга ишлаш учун атиги 2,34 миллион фуқаролар келишган.
2020 йилнинг иккинчи чорагида хорижий ишчи кучи кўрсаткичлари минимал даражага тушган ва бу  биринчи навбатда карантин ҳолатидаги чекловлар билан боғлиқ бўлди.
Ўшанда мамлакатга бор-йўғи 330 минг мигрант келганди, бу эса 2019 йилнинг иккинчи чорагига нисбатан беш баравар кам эди. Бу йилги кўрсаткич эса ҳатто пандемиядан аввалги вазиятдагидан икки баравар юқори.
FinExpertiza компанияси президенти Елена Трубникованинг таъкидлашича, жорий йилнинг биринчи чорагида рублнинг кескин қадрсизланиши сабабли меҳнат мигрантларининг Россиядан чиқиб кетиши кузатилган бўлса,   иккинчи чорагида бунинг акси кузатилди. Аввал мамлакатдан чиқиб кетган мигрантларгина эмас, балки янги ишчиларнинг катта оқими Россияга кириб келди.
“Бунга биринчи навбатда рублнинг кутилмаган даражада кучли мустаҳкамланиши таъсир кўрсатди. Шу сабабли Россия меҳнат бозори чет элликлар учун янада “жозибадор” бўлди, чунки уларнинг валютадаги даромадлари ошди”, деб таъкидлади компания раҳбари.
Шундай қилиб, мигрантлар ўз ватанларига пул ўтказмаларини кўпайтиришга муваффақ бўлишди. Меҳнат мигрантларининг кўп қисми банд бўлган қурилиш соҳасида эса ўсиш суръатлари кузатилди.
МДҲ мамлакатлари аҳолиси Россияда пул ишлаш учун яхши имкониятларга эга бўлдилар.
Таҳлилий материаллардан келиб чиққан ҳолда, меҳнат мигрантларининг кўпчилиги Ўзбекистон (1,54 миллион киши ёки 49,6 фоизи), Тожикистон (953 минг киши ёки 30,5 фоизи) ва Қирғизистон (223 минг ёки 7,2%) фуқароларидир. Бошқа давлат фуқаролари умумий ҳисобда мигрантларнинг 1,7%, яъни 54,2 минг кишини ташкил этди. Мигрантларнинг аксарият қисми меҳнат қилиш учун Москва шаҳри ва Москва вилоятини танлашади.

Работу в качестве цели приезда в страну указали 3,12 млн иностранцев. Об этом сообщает ТАСС.
Количество въехавших в Россию трудовых мигрантов во втором квартале текущего года составило 3,12 млн человек, что на треть больше прошлогоднего показателя и является рекордным квартальным значением как минимум за последние шесть лет. Это следует из материалов аналитической службы аудиторско-консалтинговой сети FinExpertiza, которые есть в распоряжении ТАСС.
«Во втором квартале 2022 года на миграционный учет с регистрацией по месту пребывания встали 4,16 млн иностранцев, при этом работу в качестве цели приезда указали 3,12 млн человек (75%). Это рекордно высокое квартальное значение за весь период доступной статистики с 2017 года», — сказано в материалах.
Число трудовых мигрантов в «санкционном» втором квартале 2022 года оказалось на треть больше, чем годом ранее — за тот же период 2021 года в Россию на заработки приехали только 2,34 млн иностранцев.
В материалах отмечается, что минимальный приток иностранной рабочей силы был зафиксирован во втором квартале 2020 года, что было связано в первую очередь с карантинными ограничениями. Тогда в страну прибыло всего 330 тыс. трудовых мигрантов, то есть в пять раз меньше, чем за второй квартал 2019 года. Показатель же нынешнего года в два раза превышает даже допандемийные значения.
Президент FinExpertiza Елена Трубникова отметила, что если в первом квартале текущего года на фоне резкого обвала рубля наблюдался отток трудовых мигрантов, то во втором он был компенсирован, наоборот, массовым притоком иностранной рабочей силы. По ее словам, в дополнение к вернувшимся работникам в Россию приехало множество новых. «На это повлияло прежде всего неожиданно сильное укрепление рубля, в результате которого российский рынок труда стал более привлекательным для иностранцев, ведь их заработки в валюте выросли», — подчеркнула глава компании.
Таким образом, мигранты смогли увеличить денежные переводы на родину. Также, как отметила Трубникова, немаловажно, что строительная отрасль, в которой занято значительно число трудовых мигрантов, демонстрировала рост. При этом дефицит рабочих рук в российской экономике никуда не исчез. В итоге выходцы из стран СНГ получили неплохие возможности для заработка в России.
Больше всего мигрантов на заработки в Россию приезжают из Узбекистана (49,6%, или 1,54 млн человек), Таджикистана (30,5%, или 953 тысячи человек) и Киргизии (7,2%, или 223 тысячи человек). При этом около 40% мигрантов остаются в Москве и Подмосковье.