Россия ТИВ Консуллик департаменти директори Алексей Климов жорий йилнинг 9 ойи давомида 4400 га яқин киши Россия фуқаролигидан воз кечганини маълум қилди. Бу бутун 2022 йилдагидан кўп, ўшанда 4306 киши Россия паспортидан бош тортган эди.
Климовнинг сўзларига кўра, жорий йил бошидан буён 15,1 минг киши чет элда Россия фуқаролигини олган, уларнинг катта қисми аралаш никоҳда туғилган болалардир.
Ўтган йили Россия фуқаролигидан чиққанлар сони сўнгги уч йилдаги энг юқори кўрсаткич бўлган эди. 2020 йилда 3877 та, 2021 йилда 4055 та шундай ҳолат қайд этилган.

Директор консульского департамента МИД России Алексей Климов сообщил, что из российского гражданства за девять месяцев этого года вышли порядка 4400 человек. Это больше, чем за весь 2022 год, когда от паспорта России отказались 4306 человек.
С начала этого года, по словам Климова, гражданство России за рубежом получили 15,1 тысячи человек, подавляющее число из которых — дети, рожденные в смешанных браках.
Число отказавшихся от российского гражданства в прошлом году стало наибольшим за последние три года. В 2020-м таких случаев было 3877, в 2021-м — 4055.