2023 йил учун меҳнат мигрантлари кўп бўлган ҳудудларда хорижликларга ишлаш учун патент нархи аллақачон аниқланган. Москва ва Москва вилоятида 5900 рубль ўрнига белгиланган аванс тўлови 6600 рублни ташкил этади.
Санкт-Петербург ва Ленинград вилоятида нархнинг ошиши катта эмас – патент нархи 4200 рублдан 4400 рублгача кўтарилади.
Патент учун тўлов нархининг ошиши асосан дефлятор коэффициентининг ўсиши билан боғлиқ бўлиб, ўртача 15%ни ташкил этади. 2023 йилда солиқ суммасини ҳисоблашдаги коэффициент  2,270 ҳажмида белгиланган.
Россиядаги барча ҳудудий ҳокимият органлари ҳам маҳаллий хусусиятларни акс эттирувчи коэффициентларини белгилашмаган, аммо ишлаш учун меҳнат патентларининг нархи сезиларли даражада ошиши аниқ. Баъзи ҳудудларда нархлар бирданига бир неча минг рублга ошди: Курск вилояти (+1262), Красноярск ўлкаси (+1599), Новгород вилояти (+2571), Челябинск вилояти (+2000), Забайкалье ўлкаси (+2121).
Бундай вилоятлар сафида патент нархини 427 рублга камайтирган Хакасия Республикаси ажралиб туради. Энди қўшни ҳудудлар – Красноярск ўлкаси ва Хакасия Республикасида тўловлардаги фарқ катта эмас. Келгуси йил учун ҳудудий коэффициентларни белгиловчи қонун ҳужжатлари эълон қилинса,биз мақолада келтирилган маълумотларни тўлдириб борамиз.

Стоимость патента на работу для иностранцев в регионах с большим количеством трудовых мигрантов на 2023 год уже определена. В Москве и в Московской области размер фиксированного авансового платежа составит 6600 руб. вместо 5900 руб., которые платили иностранные работники годом ранее.
В Санкт-Петербурге и в Ленинградской области увеличение стоимости будет не настолько значительным — с 4200 руб. до 4400 руб.
Рост стоимости платы за патент в основном обусловлен ростом коэффициента дефлятора – почти на 15%. Применяемый для расчета суммы налога коэффициент дефлятор на 2023 год установлен в размере 2,270.
Ещё не все региональные власти установили свои коэффициенты, отражающие местные особенности рынка труда, но тенденция к существенному росту платы за патент на работу уже очевидна. В некоторых регионах стоимость возросла сразу на несколько тысяч рублей: Курская область (+1262), Красноярский край (+1599), Новгородская область (+2571), Челябинская область (+2000), Забайкальский край (+2121). На этом фоне выделяется Республика Хакасия, где стоимость патента, наоборот, снизилась на 427 руб. Теперь между соседними регионами – Красноярским краем и Республикой Хакасией больше нет такого разрыва, какой был раньше.
По мере публикации законодательных актов, устанавливающих региональные коэффициенты на следующий год, мы будем пополнять нашу статью новыми данными.