Мутахассислар буни рублнинг заифлашиши ва эҳтимолий сафарбарлик қўрқуви билан боғлашмоқда.
Россия Ички ишлар вазирлигининг Санкт-Петербург ва Ленинград вилояти бўйича Бош бошқармаси матбуот хизмати маълумотига кўра, 2023 йилда Санкт-Петербург ва Ленинград вилояти ҳудудида 330 041 нафар меҳнат муҳожири рўйхатга олинган. 2022 йилда бу кўрсаткич 341 909 кишига етган эди. Шу тариқа, ўтган йили шаҳарда 2022 йилга нисбатан деярли 12 минг мигрант кам бўлган.
Ички ишлар вазирлиги маълумотларига кўра, 2023 йилда Озарбайжон, Молдова, Тожикистон ва Ўзбекистондан энг кўп меҳнат муҳожирлари келган. Санкт-Петербург ва минтақага ишлаш учун келаётган чет эл фуқаролари географияси 2022 йилга нисбатан деярли ўзгармади. Украина бундан мустасно, бу мамлакат энди меҳнат муҳожирлари оқими бўйича етакчилар қаторида эмас.
Экспертларнинг қайд этишича, меҳнат муҳожирлари сонини камайтиришнинг асосий омили рублнинг хорижий валюталарга нисбатан қадрсизланиши бўлиб қолмоқда. Россия банки маълумотларига кўра, 10 000 ўзбек сўми 2023 йил 1 январдан 2024 йил 1 январигача 62,6 дан 80,01 рублга, 10 тожик сомони 68,9 дан 81,87 рублга қимматлашган бўлса, 100 қирғиз соми ўтган йилнинг январида 82,09 рублдан 2024 йил 1 январда 100,6 рублга ошган. 100 Қозоғистон тенгеси нархи 15,25 рублдан 19,77 рублга кўтарилди. Озарбайжон манати қиймати 42,34 рублдан 52,75 рублгача ошди.
Оқибатда кадрлар танқислиги туфайли меҳнат муҳожирлари иш топишлари осонлашмоқда, бўш иш ўринлари кўплаб топилмоқда. hh.ru сайтининг ёзишича, Санкт-Петербургдаги хорижлик фуқаролар ҳайдовчи, ошпаз, сотувчи, қадоқловчи, официант ва курьер бўлиб ишлашни танлайди. Шу билан бирга, бундай бўш иш ўринларига талаб йил давомида учдан бирдан кўпроққа ошди.
Россия фуқаролари ва меҳнат муҳожирларига таклиф этилаётган иш ҳақи ўртасидаги тафовут 10 фоизгача қисқарган. “Охота” кадрлар бюроси бош директори Александр Перцовскийнинг сўзларига кўра, Санкт-Петербургга қайтмаган меҳнат муҳожирлари ўз ватанларида қолиб иш қидиришни ёки пул топиш учун бошқа йўналишлар, масалан, Қозоғистон ёки Туркияни танлашни афзал кўришади.
Муҳожирларнинг қайтиб келмаслигига таъсир қиладиган яна бир хавф – бу “СВО” ва сафарбарлик қўрқуви, дейди эксперт. “Меҳнаткаш эркакларга армияга чақириш масалалари, гарчи бундай хавфлар Россия фуқароси бўлмаганларга деярли минимал эканлиги аниқ бўлса-да, назарий жиҳатдан таъсир қилиши мумкин. Аммо бу қўрқув бор. Ҳарбий комиссариятлар аллақачон муҳожирларга жиддий эътибор қаратмоқда. Ўтган декабр ойида Санкт-Петербургда қўшни давлатлардан келган муҳожирлар бўлган 11 нафар эркакка Россия фуқаролигини олиш маросимида дарҳол ҳарбий рўйхатга олиш учун чақирув қоғози берилди. 15 декабр куни эса Челябинск марказий суди Россияда илк бор икки муҳожирни ҳарбий рўйхатдан ўтишдан бўйин товлагани учун Россия фуқаролигидан маҳрум қилган эди.

Эксперты связывают это с ослаблением курса рубля и страхом возможной мобилизации.
На территории Санкт-Петербурга и Ленинградской области в 2023 г. находилось 330 041 зарегистрированных трудовых мигрантов, сообщили в пресс-службе ГУ МВД России по Санкт-Петербургу и Ленобласти. В 2022 г. этот показатель достигал 341 909 человек. Таким образом, в прошлом году в городе трудилось почти на 12 000 человек меньше, чем в 2022 г.
По данным МВД, в 2023 г. наибольшее число трудовых мигрантов приехало из Азербайджана, Молдовы, Таджикистана и Узбекистана. География приезжающих иностранных граждан на заработки в Петербург и область по сравнению с 2022 г. почти не изменилась. Исключением стала Украина, эта страна больше не входит в лидеры по притоку трудовых мигрантов.
Эксперты отмечают, что ключевым фактором снижения числа трудовых мигрантов остается снижение курса рубля по отношению к иностранным валютам. Так, по данным Банка России, стоимость 10 000 узбекских сумов выросла с 1 января 2023 г. к 1 января 2024 г. с 62,6 до 80,01 руб., 10 таджикских сомони подорожали с 68,9 до 81,87 руб., 100 киргизских сомов на 1 января прошлого года стоили 82,09 руб., а на 1 января 2024 г. – уже 100,6 руб. Цена 100 казахстанских тенге увеличилась с 15,25 до 19,77 руб. Азербайджанский манат вырос в стоимости с 42,34 до 52,75 руб.
Из-за образовавшегося кадрового дефицита трудовым мигрантам проще найти работу, а выбор вакансий остается широким. По данным hh.ru, иностранные граждане в Петербурге выбирают работу водителем, поваром, продавцом-консультантом, упаковщиком, официантом и курьером. При этом спрос по таким вакансиям за год вырос более чем на треть.
Разрыв между предлагаемой зарплатой гражданам России и трудовым мигрантам сократился до 10%.
По словам гендиректора кадрового бюро «Охота» Александра Перцовского, не вернувшиеся в Петербург трудовые мигранты предпочитают оставаться и искать работу либо в родных странах, либо выбирают другие направления для заработка  – например, Казахстан или Турцию.
Еще один риск, который влияет на невозвращение мигрантов, является СВО и страх мобилизации, отмечает эксперт. Трудовое рабочее мужское население теоретически могут затронуть вопросы призыва в армию. Хотя понятно, что такие риски почти минимальны, особенно, с негражданами России. Но этот страх имеет место быть. Пристальное внимание к мигрантам со стороны военных комиссариатов уже наблюдается. В Санкт-Петербурге в декабре прошлого года 11 мужчинам, выходцам из стран ближнего зарубежья, на церемонии вступления в гражданство РФ сразу выдали повестки о постановке на воинский учет. А 15 декабря Центральный суд Челябинска впервые в России лишил приобретенного гражданства РФ двоих мигрантов за уклонение от воинского учета.