14.02.2024-yildan Rossiya hukumatining №169 sonli qaroriga ko‘ra, Rossiyaga vatandoshlarni ko‘ngilli ravishda ko‘chirish davlat dasturida repatriantlar uchun qatnashish shartlari soddalashtirildi.
01.04.2024-yildan №313 Federal qonun kuchga kirdi. Unga binoan, «ВНЖ» (doimiy yashash guvohnomasi) egalari yoki Rossiya fuqarolari xorij haydovchilik guvohnomalarini bir yil ichida Rossiyaning haydovchilik guvohnomalariga almashtirishlari kerak.
01.05.2024-yildan boshlab Rossiya Fan va ta’lim vazirligi buyrug‘iga ko‘ra, xususiy tashkilotlarga chet el fuqarolarini imtihon qilish taqiqlandi.
23.06.2024-yildan 24.05.2024 yilgi №288-sonli Rossiya Ichki ishlar vazirligi buyrug‘i kuchga kirdi. Ushbu buyruqqa binoan chet el fuqarolarining majburiy ravishda daktiloskopik ro‘yxatdan o‘tish va suratga tushish tartibi joriy qilindi.
01.07.2024-yildan “РВП” (vaqtincha yashash huquqi), “ВНЖ”, Rossiya fuqaroligi va boshqa hujjatlarni olish uchun davlat boji oshirildi.
08.08.2024-yilda Putin harbiy ro‘yxatga turishdan bosh tortgan taqdirda sobiq muhojirlarning Rossiya fuqaroligini bekor qilish haqidagi qonunni imzoladi va shu kundan boshlab harbiy ro‘yxatdan o‘tmagan muhojirlarning Rossiya fuqaroligi bekor qilib kelinmoqda.
01.09.2024-yildan Rossiya Prezidenti farmoniga binoan, LGBT va ko‘p jinslilik kabi g‘alati tushunchalarni targ‘ibot qilib, majburan singdirayotgan davlatlarning fuqarolari kvotasiz “РВП” olishlari mumkin. Mamlakatlar ro‘yxatini Rossiya hukumati belgilaydi. Ular orasida Markaziy Osiyo davlatlari yo‘q.
09.11.2024-yildan boshlab Rossiya Federatsiyasi Jinoyat kodeksiga kiritilgan navbatdagi o‘zgartirishlar kuchga kirdi. Ularga ko‘ra, noqonuniy migratsiyani tashkil etish, agar u og‘ir yoki o‘ta og‘ir jinoyatlar sodir etish maqsadida amalga oshirilgan bo‘lsa, o‘ta og‘ir jinoyatlar toifasiga kiritildi.
Bundan tashqari, 9-noyabrdan boshlab noqonuniy migrant tomonidan jinoyat sodir etilishi og‘irlashtiruvchi holat sifatida tavsiflanadi.
20.11.2024-yildan boshlab “Роскомнадзор” migrantlar uchun noqonuniy xizmatlarni taklif qiluvchi saytlarni sudsiz bloklashi mumkin. Buning uchun bosh prokurorning talabi yetarli bo‘ladi.
01.12.2024-yildan Moskva aeroportlarida (Sheremetyevo, Domodedovo, Vnukovo va Jukovskiy), shuningdek, Orenburg viloyatidagi Mashtakovo avtomobil nazorat punktida Rossiyaga kirayotgan chet el fuqarolari yoki fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar uchun majburiy suratga olish va daktiloskopik identifikatsiya tartibi tajriba tarzida joriy etildi.
10.12.2024-yildan rus tili, Rossiya tarixi bo‘yicha imtihonlarni hukumat belgilagan davlat muassasalarida topshirish mumkin. Hozirgi kunda ushbu ro‘yxatda 92 ta muassasa mavjud.
Qolaversa, yil davomida rus tilini bilishni tasdiqlovchi sertifikatga ega bo‘lgan, ammo rus tilini bilmaydigan chet el fuqarolarining migratsion maqomlar olish, jumladan, patentlarni rasmiylashtirish bo‘yicha arizalari rad etildi.
Aeroportlarda, asosan, rus tilida yaxshi gapirmaydigan muhojirlarga mamlakatga kirishga ruxsat berilmadi.
Daktiloskopik ro‘yxatdan o‘tmagan migrantlarga “registratsiya” qilib berilmayapti. Migratsion qaydni rasmiylashtirish yoki uzaytirishdagi rad javobida muhojirlarning maqomi yoki yoshi e’tiborga olinmayapti.

05.01.2024 вступили в силу закон о замене выдворения иностранцев штрафами в ряде случаев.
С 04.01.2024 года вступил в силу Указ президента России о приеме в гражданство в упрощенном порядке иностранцев заключивших контракт на военную службу в период СВО.
С 07.01.2024 г. получившие патент на работу обязаны в течение 2-х месяцев подать уведомление об осуществлении трудовой деятельности.
С 14 февраля 2024 года Правительство России Постановление года №169 упростило условия участия в госпрограмме добровольного переселения соотечественников для репатриантов.
01.04.2024 вступил в силу Федеральный закон от 10.07.2023 № 313-ФЗ. В соответствии с ним обладатели ВНЖ или граждане РФ должны в течение года обменять иностранные права на российские.
С 1 мая 2024 г. По приказу Минобрнауки России частные организации больше не проводят экзамены на знание русского языка и не предоставляют соответствующие сертификаты иностранным гражданам.
С 23.06.2024 г. вступил в силу Приказ Министерства внутренних дел Российской Федерации от 24.05.2024 № 288
“Об утверждении Порядка проведения обязательной государственной дактилоскопической регистрации и фотографирования иностранных граждан”.
С 01.07.2024 года увеличивается госпошлина за РВП, ВНЖ, гражданство РФ и другие документы.
8 августа 2024 года Путин подписал закон о лишении приобретенного российского гражданства в случае отказа встать на воинский учет. Закон вступил в силу с даты подписания президентом.
С 1 сентября 2024 года по Указу Президента России жители стран, где навязывается повестка ЛГБТ и прочий бред про множество полов и т.п. могут получить РВП без квоты. Список стран установлен Правительством РФ. Спойлер: среди них нет стран Центральной Азии.
С 9 ноября 2024 года вступили в силу поправки в уголовный кодекс Российской Федерации, которыми организация незаконной миграции, осуществленная организованной группой или в целях совершения тяжких или особо тяжких преступлений, отнесена к числу особо тяжких преступлений. Кроме этого, совершение преступления нелегальным мигрантом стало отягчающим обстоятельством.
С 20 ноября 2024 года Роскомнадзор может без суда блокировать сайты, предлагающие незаконные услуги для мигрантов. Для этого достаточно требования генпрокурора.
С 1 декабря в аэропортах Москвы (Шереметьево, Домодедово, Внуково и Жуковский), а также на автомобильном пункте пропуска Маштаково в Оренбургской области запущена обязательная процедура фото- и дактилоскопической идентификации иностранных граждан или лиц без гражданства непосредственно при въезде в Российскую Федерацию.
С 10.12.2024 сдать экзамен по русскому языку, истории России можно только в государственных учреждениях. Перечень государственных учреждений определён Правительством РФ. Туда вошли 92 учреждения.
В течение года иностранным гражданам, имеющим сертификаты, но явно не владеющим русским языком, отказывали в приеме заявлений о предоставлении миграционных статусов, в том числе в оформлени патентов.
Миграционные учёты мигрантам не оформляют и не продлевают без дактилоскопической регистрации, несмотря на статус и возраст мигрантов.