2025-yil boshidan buyon migratsiya qoidalarini buzgan 2800 nafar chet el fuqarosi Rossiyadan deportatsiya qilindi. Ichki ishlar vazirligi maʼlumotlariga koʻra, bu koʻrsatkich oʻtgan yilga nisbatan 17 foizga koʻp.
Vazirlikning qayd etishicha, mamlakatda xorijliklarning bo‘lishi ustidan nazorat kuchaytirilgan. Birinchi olti oyda qonuniylashtirish uchun berilgan hujjatlar soni sezilarli darajada kamaydi: vaqtinchalik yashash uchun ruxsatnomalar – 31 foizga (16,6 mingtaga), yashash uchun ruxsatnomalar – 32 foizga (80,1 mingtagacha). Shu bilan birga, huquq-tartibot idoralari xodimlari tomonidan noqonuniy migratsiyani tashkil etish bilan bog‘liq ko‘proq huquqbuzarliklar aniqlangan: 1359 ta jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan, bu o‘tgan yilga nisbatan 7 foizga ko‘pdir.
Qattiqlashish tendentsiyasi sud statistikasida ham seziladi. 2024-yilda sudlar Rossiyadan 2023-yilga nisbatan uchdan biriga ko‘p muhojirlarni chiqarib yubordi. Xorijiy fuqarolarning bo‘lish rejimi va davlat chegarasini qo‘riqlash bilan bog‘liq huquqbuzarliklar soni ham 31 foizga oshgan.
O‘tgan yilning sentabrida Davlat Dumasi spikeri Vyacheslav Volodin yuqori malakaga ega bo‘lmagan migrantlarga oilalarini Rossiyaga olib kelish imkoniyati berilmasligi kerakligini aytgan edi. Ko’p o’tmay, bunday holatlarni cheklovchi qonun loyihasi tayyorlandi.

С начала 2025 года из России депортировали 2800 иностранных граждан, нарушивших миграционные правила. Как сообщили в МВД, этот показатель на 17% выше прошлогоднего.
Ведомство отмечает, что в стране усилили контроль за пребыванием иностранцев. За первые полгода заметно сократилось количество выданных документов на легализацию: разрешений на временное проживание — на 31% (до 16,6 тыс.), видов на жительство — на 32% (до 80,1 тыс.). При этом правоохранители выявили больше нарушений, связанных с организацией незаконной миграции: возбуждено 1359 уголовных дел, что на 7% больше, чем год назад.
Тенденция к ужесточению заметна и по судебной статистике. В 2024 году суды выдворили из России на треть больше мигрантов, чем в 2023-м. Также на 31% увеличилось количество дел о нарушениях, связанных с режимом пребывания иностранных граждан и охраной госграницы.
Напомним, в сентябре прошлого года спикер Госдумы Вячеслав Володин заявлял, что мигрантам без высокой квалификации не следует давать возможность привозить в Россию свои семьи. Вскоре после этого был подготовлен законопроект, ограничивающий подобные случаи.