2025-yilda Dushanbe xalqaro ayeroportiga chet eldan tojikistonlik fuqarolarning jasadlari solingan 1585 ta tobut keldi. Ayeroport ma’lumotlariga ko‘ra, bu 2024-yilga nisbatan 430 taga ko‘p. Jasadlar olib kelingan aniq mamlakatlar rasman ko‘rsatilmagan, biroq ularning aksariyati millionlab tojikistonlik migrantlar ishlab yashaydigan Rossiyadan ekanligi ehtimolga yaqinroq.
Harbiy harakatlarni hisobga olmaganda migrantlar ko‘pincha, qurilishdagi baxtsiz voqealar, yo‘l-transport hodisalari, kasallik yoki jinoyat tufayli vafot etadi. Masalan, 2025-yil yanvar oyida Rossiyada tabiiy gazdan zaharlanib vafot etgan tojik oilasining uch a’zosining jasadlari qaytarildi. 2025-yil dekabr oyida yana bir fojiali voqea sodir bo‘ldi: Moskva viloyatida etnik nafrat tufayli rus o‘smir tomonidan o‘ldirilgan 10 yoshli tojik bolasining jasadi Dushanbega olib kelindi.
Tojikistonning Xo‘jand yoki Boxtar kabi boshqa ayeroportlari orqali jasadlarni yetkazib berish statistikasi rasman e’lon qilinmagan. Biroq, 2025-yilda Ko‘lob xalqaro ayeroporti orqali xorijdan yana 38 ta tobut yetkazib berildi, bu o‘tgan yilga nisbatan 24 taga kam.
Rossiyada vafot etgan mehnat migrantlari orasida O‘zbekiston fuqarolari ham anchagina. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, 2024-yilda chet eldan olib kelingan 483 o‘zbekistonlikning jasadidan 474 nafari Rossiyadan kelgan. Bu 2020-yilda qayd etilgan 211 ta holatdan ikki baravar ko‘p.
O‘lim sabablari asosan baxtsiz hodisalar (yong‘inlar, yo‘l-transport hodisalari), jinoyatlar va hujumlar, og‘ir kasalliklar va ish joyidagi xavfsizlik qoidalarini buzish bo‘lgan. Marhumlarning barchasi Rossiyada qonuniy ravishda yashaganligi aytilmoqda.
O‘zbekistonliklar Rossiyada yo‘l-transport hodisalarida eng ko‘p qurbon bo‘lgan mehnat migrantlari qatorida qolmoqda. 2025-yil yanvaridan sentyabrgacha O‘zbekiston fuqarolari ishtirokida 827 ta baxtsiz hodisa sodir bo‘lgan – bu o‘tgan yilga nisbatan 18% kam, ammo bu ko‘rsatkich yuqoriligicha qolmoqda. Masalan, 2025-yil mart oyida Permda bitta baxtsiz hodisada uchta o‘zbekistonlik migrant halok bo‘lgan.
2025-yil 12-dekabr kuni Xabarovskdagi kafega politsiya bostirib kirganida, bir guruh oʻzbekistonliklar kaltaklanishi oqibatida ikki kishi komaga tushib qolgan va ulardan biri vafot etgan edi.

В 2025 году через Международный аэропорт Душанбе было доставлено 1585 гробов с телами граждан Таджикистана из зарубежных стран. Это на 430 гробов больше, чем в 2024 году, сообщили в аэропорту. Из каких именно стран привезли тела, официально не уточняется, но в основном, вероятно, из России, где тысячи таджикских мигрантов работают и живут.
Чаще всего мигранты умирают вне военных конфликтов — из-за несчастных случаев на стройках, ДТП, болезней или преступлений. Например, в январе 2025 года были возвращены тела трёх членов одной таджикской семьи, которые погибли от отравления природным газом в России. Их похоронили в родной деревне Шедруд в Кушониёнском районе.
Ещё один трагический случай произошёл в декабре 2025 года: в Душанбе доставили тело 10-летнего таджикского ребёнка, который был убит в Московской области российским подростком по мотивам национальной ненависти. Мальчика похоронили в районе Шахринава.
Статистика по доставке тел через другие аэропорты Таджикистана, например, Худжанд или Бохтар, официально не публикуется. Однако через Международный аэропорт Куляба в 2025 году из-за рубежа доставили ещё 38 гробов, что на 24 меньше, чем годом ранее.
Среди трудовых мигрантов, погибающих в России, значительную часть составляют граждане Узбекистана. По официальным данным, из 483 тел узбекистанцев, доставленных на родину из-за рубежа, 474 были привезены именно из России. Это более чем в два раза больше, чем в 2020 году, когда было зафиксировано 211 таких случаев.
Причины гибели в основном гражданские: несчастные случаи (пожары, ДТП), преступления и нападения, тяжёлые заболевания, а также нарушения техники безопасности на работе. Сообщается, что все погибшие находились в России на законных основаниях.
Узбекистанцы также остаются среди лидеров по числу пострадавших в ДТП среди мигрантов в России. С января по сентябрь 2025 года произошло 827 аварий с участием граждан Узбекистана — на 18% меньше, чем годом ранее, но показатель остаётся высоким. В марте 2025 года, например, в Перми погибли трое узбекских мигрантов в одном ДТП.
12 декабря 2025 года во время рейда ОМОНа в кафе в Хабаровске избили группу узбекистанцев; двое впали в кому, один погиб (гражданин Узбекистана). МИД Узбекистана обратилось к РФ за расследованием, дипломаты обеспечивают репатриацию тела; власти РФ обещают проверку.