Қирғизистон Марказий Осиёда аёл меҳнат муҳожирлари сони эркаклар сонидан кўп бўлган ягона давлат бўлиб, уларнинг ҳам кўп қисмини 20 ёшгача бўлган қизлар ташкил этади.
Бироқ четдан пул ўтказмаларига қарам бўлган мамлакатдаги айрим сиёсатчилар хорижга ёлғиз ишлаш учун кетаётган ёш ёлғиз аёлларга чекловлар қўйишни таклиф этмоқда.
Сиёсатчиларнинг таъкидлашича, қизлар кўпинча эксплуатация қилинади ва меҳнат миграцияси билан боғлиқ бошқа муаммоларга дуч келади.
Ўтган ой консерватив депутат Нодира Нарматова аёлларнинг камида 23 ёшга тўлгунга қадар ишлаш учун чет элга чиқишини тақиқлашни таклиф қилган эди.
24 май куни хотин-қизлар ва миграция масалаларига бағишланган муҳокамада сўзга чиққан Нарматова ўзлари уйда ўтириб, хотини ва қизларини чет элга ишлашга юбораётган эркакларни танқид қилган.
Яна бир депутат Шайлобек Атазов 26 май куни парламентда хорижга кетаётган қизлар аввало расмийларга хабар бериши ва нима учун, қаерга кетаётганини тушунтириши кераклигини айтган.
Атазов ўтган йили 23 ёшгача бўлган турмуш қурмаган ватандошларининг ота-оналари ҳамроҳлигисиз хорижга чиқишини тақиқлашни таклиф қилганида танқид остида қолган эди.
Бу таклиф аёллар ҳуқуқларини поймол қилиш экани айтилган ва Атазовнинг истеъфосини талаб қилган фаолларнинг норозилигига сабаб бўлган.
Атазов 26 май куни депутатларга ўтган йилги норозиликларни назарда тутиб: “Биз кетаётган 18 ёшли қизларнинг хавфсизлиги ҳақида қайғуринг, деганимизда, парламентдаги Оқ уйдаги митингга мини юбкада келиб: “Биз 18 ёшдамиз, қаерга боришни ўзимиз биламиз”, дейсизлар” деб эслатган.
Боқувчи аёллар
Сўнгги чақириқлар депутат Ирғал Қодиралиеванинг бундан 10 йил олдин 23 ёшгача бўлган қизларнинг ота-онаси рухсатисиз мамлакатдан чиқиб кетишини тақиқлашни таклиф қилган мунозарали таклифига ўхшаб кетади.
Қодиралиева таклиф қилган чиқиш чекловлари хорижда махсус иш ёки ўқиш таклифи олган аёлларга эмас, фақат меҳнат муҳожирларига тааллуқли эди.
Қодиралиеванинг сўзларига кўра, унинг таклифи қирғиз ёш аёлларини жинсий эксплуатация ва одам савдоси таҳдидидан ҳимоя қилиш истагидан келиб чиққан.
Қирғизистон Ташқи ишлар вазирлиги 30 май куни Атазов ва Нарматованинг чақириқларига жавоб бериб, аёлларнинг ҳаракатланишига қўйилган бундай чекловлар конституцияга зид эканини маълум қилди. Вазирлик қирғизистонлик меҳнат муҳожирларининг хавфсизлигини таъминлаш йўлларини ўрганаётганини айтди.
Қўшни Тожикистон ва Ўзбекистонда бўлгани каби, қашшоқлашган Қирғизистонда ҳам кўплаб хонадонлар меҳнат муҳожирларининг хориждан юборган пул жўнатмаларига қараб қолган. Бир ярим миллионга яқин қирғизистонлик хорижда меҳнат қилмоқда.
Қирғизистон меҳнат ва миграция вазири Кудайберген Базарбоев ўтган йили 2014 йилдан бери аёл муҳожирлар сони муттасил ортиб бораётганини айтган эди.
Айрим ҳисоб-китобларга кўра, хорижда меҳнат қилаётган қирғизистонлик аёлларнинг қарийб 14 фоизи 20 ёшгача бўлган ёшлардир.
Туркиядаги 30 мингга яқин қирғизистонлик муҳожирнинг аксарияти аёллардир. Уларнинг кўпчилиги меҳмонхона соҳасида, шунингдек, хусусий уйларда ҳамшира, хизматкор ва энага бўлиб ишлайди.
Уйда иш ўринлари яратинг!
Ҳозирда Россиянинг Сургут шаҳрида яшовчи қирғизистонлик меҳнат муҳожири Каникейнинг айтишича, аёлларнинг “четга чиқишини тақиқлаш” чақириқлари одамларнинг иш излаб мамлакатни тарк этишини тўхтата олмайди.
«Биз чет элда иш излаяпмиз, чунки бизнинг уйда яхшироқ (муқобил) ишимиз йўқ», дейди 28 ёшли қиз.
Каникей 18 ёшида ўз ватанини ташлаб, аввалроқ Россияда қўним топган холасининг олдига кетган. Каникейнинг отаси ишда олган жароҳатидан кейин тўлиқ ишлай олмайди.
“Баъзи [сиёсатчилар] ёш муҳожир аёллар ҳақида қандай фикрда эканини билмайман, лекин мен бу ерда ишлаётган қирғиз аёллари одобли, меҳнаткаш, оилаларига ёрдам бериш ниятида эканини кўраман”, дейди қирғизистонлик муҳожирга турмушга чиққан Каникей.
“Мен ота-онам ва укаларимнинг озиқ-овқат сотиб олиш имконияти бўлишини хоҳлайман. Шунинг учун Россияга келганман”, – дейди у.

Кыргызстан — единственная страна в Центральной Азии, где количество женщин — трудовых мигрантов превышает число мужчин, при этом ощутимый процент составляют девушки моложе 20 лет.
Но некоторые политики в зависящей от зарубежных денежных переводов стране хотят ввести ограничения для молодых незамужних женщин, выезжающих за границу на заработки в одиночку.
Политики утверждают, что девушки часто становятся объектом эксплуатации и сталкиваются с другими трудностями, связанными с трудовой миграцией.
В прошлом месяце консервативный депутат Надира Нарматова предложила запретить женщинам выезжать на работу за границу как минимум до 23 лет.
Выступая 24 мая на дискуссии на тему женщин и миграции, Нарматова раскритиковала мужчин, которые, по её словам, отправляют своих жён и дочерей на работу за границу, а сами остаются дома.
Другой консервативный депутат, Шайлообек Атазов, заявил 26 мая в парламенте, что выезжающие за границу девушки должны сначала отчитаться перед властями и объяснить, почему и куда они собираются ехать.
Атазов подвергся резкой критике в прошлом году, когда предложил запретить незамужним соотечественницам до 23 лет выезжать за границу без сопровождения родителей.
Это предложение вызвало протесты активистов, которые заявили, что этот шаг будет нарушением прав женщин, и потребовали отставки Атазова.
«Когда мы сказали позаботиться о безопасности 18-летних девушек при выезде, вы приходите на митинг в Белый дом в парламент в мини-юбках. Говорите: “Нам исполнилось 18 лет, мы сами знаем, куда идти”», — заявил Атазов законодателям 26 мая, ссылаясь на прошлогодние протесты.
Женщины-кормильцы
Недавние призывы перекликаются с противоречивым предложением, внесённым 10 лет назад депутатом Ыргал Кадыралиевой, которая предложила запретить девушкам младше 23 лет покидать страну без разрешения их родителей.
Ограничения на поездки, предложенные Кадыралиевой, применялись бы только к трудовым мигранткам, а не к женщинам, получившим конкретные предложения о работе или учебе за границей.
По словам Кадыралиевой, её предложение было обусловлено желанием защитить молодых кыргызстанок от угрозы сексуальной эксплуатации и торговли людьми.
Министерство иностранных дел Кыргызстана 30 мая ответило на призывы Атазова и Нарматовой, заявив, что подобные ограничения на передвижение женщин нарушают Конституцию. Министерство заявило, что изучает способы обеспечения безопасности кыргызских трудящихся-мигрантов.
Как и в соседних Таджикистане и Узбекистане, многие домохозяйства в бедном Кыргызстане зависят от денежных переводов, которые отправляют из-за границы трудовые мигранты. На заработках за рубежом находится примерно полтора миллиона кыргызстанцев.
Министр труда и миграции Кыргызстана Кудайберген Базарбаев в прошлом году заявил, что с 2014 года число женщин-мигрантов неуклонно растёт.
По некоторым оценкам, около 14 процентов кыргызских женщин, работающих за границей, моложе 20 лет.
Большинство из примерно 30 тысяч кыргызских мигрантов в Турции составляют женщины. Многие из них заняты в секторе гостиничного обслуживания, а также в частных домах, где они работают сиделками, горничными и нянями.
Создавайте возможности дома
Каныкей, трудовая мигрантка из Кыргызстанка, живущая сейчас в российском городе Сургуте, говорит, что призывы к «запрету на выезд» для женщин не остановят людей, уезжающих из страны в поисках работы.
«Мы ищем работу за границей, потому что у нас нет лучшей [альтернативы] дома», — говорит 28-летняя женщина, назвавшая только своё имя.
Каныкей покинула родину одна в 18 лет, уехав к тёте, ранее поселившейся в России. Отец Каныкей перестал работать полный рабочий день после того, как получил производственную травму.
«Я не знаю, что некоторые [политики] думают о молодых женщинах-мигрантах, но я вижу, что кыргызские женщины, работающие здесь, — порядочные, трудолюбивые люди, которые просто хотят помочь своим семьям», — говорит Каныкей, которая вышла замуж за такого же мигранта из Кыргызстана.
«Я просто хотела, чтобы мои родители, младшие братья и сестры могли покупать еду. Вот почему я приехала в Россию», — сказала она.
По словам Каныкей, многие мигранты «возможно, вернулись бы домой», если бы в Кыргызстане были возможности.