Rossiyada Rossiya xalqlar doʻstligi universiteti (RUDN) xodimlari va ularning sheriklari sud qilinadi. Bu guruh chet elliklarga mamlakatda yashash va ishlash uchun hujjatlarni noqonuniy ravishda olishga yordam bergan. Ular pul evaziga migrantlarga rus tili, Rossiya tarixi va qonunlarini bilish toʻgʻrisidagi sertifikatlarni berishgan. Aslida chet elliklar imtihon topshirishmagan va rus tilini bilishmagan. Ushbu qalbaki hujjatlar yordamida kamida 500 migrant patentlar, vaqtincha yashash uchun ruxsatnomalar, yashash guvohnomasi va Rossiya fuqaroligini rasmiylashtirishga muvaffaq boʻlgan.
Bitta imtihon uchun 3,2 ming rubldan 5 ming rublgacha toʻlangan. 2021-yildan 2024-yilgacha ishlagan jinoiy guruhda jami 17 kishi boʻlgan. Bular oliy oʻquv yurti xodimlari hamda Moskva, Perm, Samara, Tula va Kaluga viloyatidan boʻlgan tadbirkorlardir. Ishtirokchilardan biri, Xitoy fuqarosi hozirda qidirilmoqda. Yana bir gumonlanuvchi — tulalik tadbirkor Artur Gevorgyan ham qidiruvda, Perm sudi uni 2025-yilda sirtdan hibsga olgan.
Guruh a’zolarining ishlarini turli shaharlardagi sudlar koʻrib chiqmoqda. Permda testlarni oʻtkazgan imtihon oluvchi Tatyana Doppelmayer ustidan sud yakunlanmoqda. Prokuror unga 12 yil ozodlikdan mahrum qilish jazosi va 2,5 mln rubl miqdorida jarima tayinlashni soʻramoqda. Unga nisbatan hukm 13-iyulda e’lon qilinadi. Doppelmayer aybini tan olgan va tergov bilan hamkorlik qilgan.
Permning Lenin tumani sudida hozirda Dilshod Nabiyev, Komil Bekmuratov va Anastasiya Batalovalar sudlanmoqda. Batalova 2024-yilning kuzida Permda migrantlarni soxta imtihonlarga olib kelgani uchun qoʻlga olingan edi. Bekmuratov Permda oʻz nomiga mahalliy test markazini roʻyxatdan oʻtkazgan.
Lenin tumani sudidan yana uchta ish sudlovga tegishliligi boʻyicha Moskvaga yuborilgan. «Avangard» davlat test markazi muassisi Svetlana Dayeva Moskvaning Basmanniy sudida allaqachon hukm qilingan. Davlat ayblovi unga 6 yil ozodlikdan mahrum qilish jazosi va 5 mln rubl jarima soʻragan edi. Sud unga shartli jazo — 4 yilu 9 oy hamda 3 mln rubl jarima tayinladi. Poytaxt oliy oʻquv yurti xodimalari Dilara Gartsova va Yelena Trofimovaga nisbatan jinoyat ishlari Moskvaning Gagarin sudiga oʻtkazilgan. Nufuza Zulfikarovaning ishi Kaluga viloyatining Borovsk sudiga, Yuliya Verbitskaniki esa Tulaning Markaziy tuman sudiga yuborilgan.
Tergov guruhning asosiy tashkilotchilari deb RUDN Xalqaro til test markazi direktori Maksim Alekseyev va departamentning sobiq rahbari Rinat Goryainovni hisoblaydi. Toʻqqiz nafar rahbar va asosiy ishtirokchilardan iborat guruhga nisbatan jinoyat ishini ham Permdan Moskvaning Gagarin sudiga oʻtkazish rejalashtirilmoqda. May oyida tergov sud orqali ayblanuvchilarning ish materiallari bilan tanishish vaqtini cheklab qoʻydi, iyul oyi boshida esa jinoyat ishi sudga yuborildi.
2025-yilda RF Tergov qoʻmitasi 17 kishiga nisbatan jinoyat ishlari qoʻzgʻatilganini ma’lum qilgan edi.

В России будут судить сотрудников Российского университета дружбы народов (РУДН) и их сообщников. Эта группа помогала иностранцам незаконно получать документы для жизни и работы в стране. За деньги они выдавали мигрантам сертификаты о знании русского языка, истории и законов России. На самом деле иностранцы экзамены не сдавали и русский язык не знали. С помощью этих поддельных документов не менее 500 мигрантов смогли оформить патенты, разрешения на временное проживание, вид на жительство и российское гражданство.
Один экзамен стоил от 3,2 тыс. рублей до 5 тыс. рублей. Незаконная схема работала с 2021 по 2024 год. Всего в преступную группу входили 17 человек. Это сотрудники вуза и бизнесмены из Москвы, Перми, Самары, Тулы и Калужской области. Одного из участников, гражданина Китая, сейчас ищут. Еще один подозреваемый — предприниматель из Тулы Артур Геворгян — также находится в розыске, пермский суд заочно арестовал его в 2025 году.
Дела участников группы рассматривают суды в разных городах. В Перми завершается суд над экзаменатором Татьяной Доппельмайер, которая проводила тесты. Прокурор просит назначить ей 12 лет реального лишения свободы и штраф на сумму 2,5 млн рублей. Приговор ей вынесут 13 июля. Доппельмайер признала вину и сотрудничала со следствием.
В Ленинском районном суде Перми сейчас идут процессы еще по трем делам. Подсудимыми стали Дилшод Набиев, Камиль Бекмуратов и Анастасия Баталова. Баталову задержали в Перми осенью 2024 года за то, что она приводила мигрантов на фальшивые экзамены. Бекмуратов зарегистрировал на себя в Перми локальный центр тестирования.
Еще три дела из Ленинского районного суда были направлены по подсудности в Москву. Учредителя центра государственного тестирования «Авангард» Светлану Даеву уже осудили в Басманном суде Москвы. Гособвинение просило для нее 6 лет реального лишения свободы и 5 млн рублей штрафа. Суд назначил ей условное наказание — 4 года и 9 месяцев и штраф в 3 млн рублей. Уголовные дела в отношении сотрудниц столичного вуза Дилары Гарцовой и Елены Трофимовой переданы в Гагаринский суд Москвы. Дело Нуфузы Зулфикаровой направлено в Боровской суд Калужской области, а Юлии Вербицкой — в Центральный районный суд Тулы.
Главными организаторами группы следствие считает директора Международного центра языкового тестирования РУДН Максима Алексеева и бывшего руководителя департамента Рината Горяинова. Дело в отношении группы из девяти руководителей и главных участников также планируют передать из Перми в Гагаринский суд Москвы. В мае следствие через суд ограничило обвиняемым время на ознакомление с материалами дела, а в начале июля уголовное дело ушло в суд.
В 2025 году Следственный комитет РФ сообщил, что в отношении 17 человек возбуждены уголовные дела по пп. «а», «в» ч. 2 ст. 322.1 УК РФ (организация незаконной миграции), ч. 3 ст. 210 УК РФ (организация преступного сообщества), ч. 2 ст. 210 УК РФ (участие в преступном сообществе) и ч. 1 ст. 210 УК РФ (создание преступного сообщества).