Жорий йилнинг 4 октябрь куни Россиянинг барча ҳудудларида аҳолини огоҳлантириш тизими текширилади, деб хабар берди Фавқулодда вазиятлар вазирлиги ўзининг телеграм каналида.
“Сиреналар чалинади ва карнайлардан “Ҳамма диққат қилсин!” деган сигналлар берилади.
Бутунроссия теле ва радиоканаллари кўрсатувларининг ўрнига хавфсизлик маълумотлари берилади”, — дея огоҳлантирган ФВВ.
Фавқулодда вазиятлар вазирлигининг тушунтиришича, бу «минтақалар ва шаҳарлар даражасида огоҳлантириш тизимларининг ишлашини» текшириш учун амалга оширилмоқда. Вазирлик осойишталикка чақириб, овозли сигналлар ва телекўрсатувларни алмаштириш режалаштирилган тарзда амалга оширилишини айтган.
28 сентябрь куни Baza телеграм канали бутун Россия бўйлаб фуқаро мудофааси бўйича штаб машғулотлари ўтказилиши ҳақида хабар берганди. Телеканал маълумотларига кўра, бундай кенг кўламли машғулотлар мамлакатда илк бор ўтказилади. 3 октябрга белгиланган машғулотга оид фармон Роспотребнадзор раҳбари Анна Попова томонидан имзоланган. Baza тақдим этган ҳужжатда айтилишича, «қуролли тўқнашувлар, шу жумладан ядровий кучлар иштирокида маҳаллий ва минтақавий урушларнинг авж олиш хавфи ортиб бораётгани» сабабли машғулотлар ўтказиш тўғрисида қарор қабул қилинган.
Фавқулодда вазиятлар вазирлиги томонидан анъанавий тарзда октябрь ойида кенг кўламли ўқув машғулотлари ўтказилади. 2018 йил 1 октябрда тўсатдан ташқи тажовуз содир бўлган тақдирда фуқаролик мудофааси бўйича умуммиллий штат машғулотлари бўлиб ўтган эди, 2020 йилда Россия ҳудудларида фавқулодда огоҳлантириш тизими сиреналари ёқилганди.

Во всех субъектах России 4 октября проверят систему оповещения населения, сообщило МЧС в своем телеграм-канале.
«Зазвучат сирены и громкоговорители — так подается сигнал «Внимание всем!». Эфир общероссийских теле- и радиоканалов будет замещен информацией по безопасности», — предупредили в ведомстве.
В МЧС пояснили, что это проводится для проверки «работоспособности систем оповещения регионального и муниципального уровней». Министерство призвало сохранять спокойствие, поскольку подача звуковых сигналов и замещение телеэфира будут проводиться в плановом порядке.
28 сентября телеграм-канал Baza сообщил, что по всей России пройдет штабная тренировка по гражданской обороне. По данным канала, настолько масштабные учения в стране проведут впервые. Тренировку назначили на 3 октября, указ подписала глава Роспотребнадзора Анна Попова. В документе, представленном Baza, говорится, что «увеличивается опасность перерастания вооруженных конфликтов в локальные и региональные войны, в том числе с участием ядерных держав», в связи с чем принято решение провести тренировки.
МЧС традиционно проводит масштабные учения в октябре. 1 октября 2018 года прошла общенациональная штабная тренировка по гражданской обороне на случай внезапной внешней агрессии, в 2020-м в регионах России включили сирены системы оповещения о чрезвычайной ситуации.