Ўзбекистон фуқаролари йил бошидан буён қайси давлатларга саёҳат қилишди? Бу ҳақда Ўзбекистон Республикаси Статистика агентлиги қуйидагича маълумот берган.
2023 йилнинг январь-июнь ойларида 2 млн. дан ортиқ Ўзбекистон Республикаси фуқаролари сайёҳлик мақсадларида хорижга сафар қилган.
Ўзбекистонликлар январь-июнь ойларида энг кўп сафар қилган давлатлар:
1. Қирғизистон – 815,4 минг нафар
2. Тожикистон – 520,7 минг нафар
3. Қозоғистон – 337,7 минг нафар
4. Россия – 94,0 минг нафар
5. Туркия – 75,7 минг нафар
6. БАА – 64,5 минг нафар
7. Саудия Арабистони – 34,5 минг нафар
8. Қувайт – 20,8 минг нафар
9. Миср – 12,2 минг нафар
10. Озарбайжон – 9,1 минг нафар
Шуни ҳам айтиб ўтиш лозимки, ўтган йилнинг худди шу давридаги маълумотларда ўзбекистонликларнинг айрим мамлакатларга кўпроқ саёҳатга чиққанини кўришимиз мумкин. Масалан, 2002 йилнинг 1 июлигача бўлган даврда Қирғизистонга 1030 минг, Россияга – 105 минг,  Саудия Арабистонига – 50 минг ва  Мисрга – 21 минг нафар ўзбекистонлик саёҳатга чиққан.
Қозоғистонга борувчи юртдошларимизнинг сони деярли ўзгармаган – 336 минг нафар.
Айрим давлатларга эса, аксинча, борувчи одамлар сони камайиб кетган: Тожикистонга – 284 минг, Туркияга – 131 минг,  БАА – 58 минг ҳамда,  Қувайт – 5 минг нафар киши сафар қилган.

В каких странах побывали граждане Узбекистана с начала года? Агентство Республики Узбекистан по статистике предоставило по этому поводу следующую информацию.
В январе-июне 2023 года 2 миллиона граждан Республики Узбекистан выезжали за границу с туристическими целями.
Страны, наиболее посещаемые узбекистанцами в январе-июне:
1. Кыргызстан — 815 400 человек
2. Таджикистан – 520 700 человек
3. Казахстан – 337 700 человек
4. Россия — 94 000 человек
5. Турция – 75 700 человек
6. ОАЭ — 64 500 человек
7. Саудовская Аравия – 34 500 человек
8. Кувейт – 20 800 человек
9. Египет – 12 200 человек
10. Азербайджан – 9,1 тыс. человек
Следует также отметить, что по данным за тот же период прошлого года мы видим, что в некоторые страны узбекистанцы путешествовали больше чем в текущем году. Например, до 1 июля 2002 г. в Киргизию выехало 1 030 000 узбеков, в Россию – 105 000, в Саудовскую Аравию – 50 000, в Египет – 21 000 человек.
Количество соотечественников, выезжающих в Казахстан, практически не изменилось – 336 тысяч человек.
Количество выезжающих в некоторые страны уменьшилось: Таджикистан – 284 тысячи, Турция – 131 тысяча, ОАЭ – 58 тысяч и Кувейт – 5 тысяч.