Moskva oblast sudi Istra shahar okrugida to‘qqiz kishining hayotiga zomin bo‘lgan yong‘in bo‘yicha shov-shuvli ish bo‘yicha hukmni qayta ko‘rib chiqdi. Jazolar shartli ravishda amaldagi holatga o‘zgartirilgan bo‘lsa-da, asosiy ayblanuvchilar uchun qamoq muddati sezilarli darajada qisqartirildi.
Fojia 2024-yil 23-may kuni kechqurun Padikovo qishlog‘ida sodir bo‘lgan edi. Yotoqxona sifatida noqonuniy foydalanilayotgan xususiy uyda yong‘in sodir bo‘lgan. Yong‘in ishchilar ovqat pishirgan elektr pechka tufayli yuzaga kelgan edi. Jabrlanuvchilar – marketpleysda ishlovchi to‘qqiz nafar migrant.
Tergov shuni ko‘rsatdiki, ishchilar vositachi firma orqali yollangan. Kompaniya direktori va ikki menejeri tanishiga ishchilar uchun uy-joy topishni buyurishgan. U bog‘dorchilik jamoasidagi xususiy uy egasi bilan kelishuv tuzgan, u oyiga 100 000 rubl evaziga mehmonlarni hujjatlarsiz yoki xavfsizlik qoidalarisiz joylashtirgan. Fojia sodir bo‘lgan paytda uyda o‘nlab odamlar bo‘lishi mumkin edi — tergov ma’lumotlariga ko‘ra, u yerda turli vaqtlarda kamida 29 kishi yashagan.
Birinchi instansiya sudi vositachi firma xodimlarini noqonuniy migratsiyani tashkil qilishda ayblanib, 3 yildan 3,5 yilgacha shartli qamoq jazosiga hukm qilgan edi. Uy egasi xavfsizlik talablariga javob bermaydigan xizmatlarni ko‘rsatgani uchun 4,5 yilga ozodlikdan mahrum qilindi, ammo jazo uning farzandi 14 yoshga to‘lgunga qadar kechiktirildi.
Moskva viloyat sudining apellyasiya sudi ishni qayta ko‘rib chiqib, boshqa qaror qabul qildi. Sudyalar ayblanuvchilarning pushaymonligi, tergov bilan hamkorlik qilishi va xayriya ishlarida ishtirok etishini hisobga olgan holda dastlabki hukmlarni haddan tashqari qattiq deb topdi. Natijada, direktor va menejerlarga berilgan jazo 2 yilga qisqartirildi. Boshqa tomondan, sud shartli jazoga qo‘shilmadi. Oqibatlarning og‘irligi va o‘limga olib kelgan qilmishning jamoatchilik uchun xavfliligini hisobga olgan holda, shartli jazo qamoq jazosi bilan almashtirildi. Kompaniya xodimlaridan biri uchun istisno qo‘llanildi: uy egasi singari, unga ham yosh farzandi borligi sababli jazoni kechiktirish berildi. Uy egasiga nisbatan chiqarilgan hukm o‘z kuchida qoldirildi.

Московский областной суд пересмотрел приговор по резонансному делу о пожаре в Истринский городской округ, унёсшем жизни девяти человек. Несмотря на то что наказание из условного превратилось в реальное, сами сроки лишения свободы для ключевых фигуранток были существенно снижены.
Трагедия произошла в ночь на 23 мая 2024 года в деревне Падиково. В частном коттедже, который незаконно использовался как общежитие, произошёл пожар. Причиной возгорания стала оставленная включённой электроплита, на которой рабочие готовили пищу. Жертвами стали девять мигрантов, трудившихся комплектовщиками заказов в одном из маркетплейсов.
В ходе расследования выяснилось, что персонал нанимали через посредническую фирму. Директор и двое менеджеров компании поручили своему знакомому найти жильё для рабочих. Тот договорился с хозяйкой частного дома в СНТ, которая за 100 тысяч рублей в месяц размещала приезжих без оформления документов и соблюдения норм безопасности. На момент трагедии в доме могли находиться десятки людей — по данным следствия, в разное время там проживало не менее 29 человек.
Суд первой инстанции назначил сотрудницам фирмы-посредника от 3 до 3,5 лет лишения свободы условно по обвинению в организации незаконной миграции. Хозяйка дома получила 4,5 года лишения свободы за оказание услуг, не отвечающих требованиям безопасности, однако исполнение приговора было отсрочено до достижения её ребёнком 14 лет.
Апелляционная инстанция Мособлсуда приняла решение, которое эксперты называют парадоксальным. С одной стороны, судьи сочли первоначальные сроки чрезмерно строгими, учитывая раскаяние обвиняемых, их сотрудничество со следствием и участие в благотворительности. В результате наказание для директора и менеджеров было снижено до 2 лет лишения свободы.
С другой стороны, суд не согласился с условным характером наказания. Учитывая тяжесть последствий и общественную опасность деяния, повлёкшего гибель людей, условный срок заменили на реальное лишение свободы. Исключение составила одна из сотрудниц фирмы: как и владелице дома, ей предоставили отсрочку исполнения приговора из-за наличия малолетнего ребёнка. Приговор хозяйке коттеджа оставлен без изменений.