9 mingdan ortiq chet el fuqarolari yaqin uch yil ichida Rossiya oliy o‘quv yurtlarida o‘qish uchun grantlar olishlari mumkin bo‘ladi, deyiladi Rossiya ta’lim va fan vazirligi tomonidan ishlab chiqilgan nizom loyihasida. Ushbu chora Rossiyada chet ellik talabalar sonini ko‘paytirishga qaratilgan.
«2025-yildan boshlab Rossiya oliy o‘quv yurtlarida o‘qish istagida bo‘lgan chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar grant yordamiga umid qilishlari mumkin. «Global universitetlar» assotsiatsiyasi olimpiadasining yakuniy bosqichi g‘olib va sovrindorlari Rossiya oliy o‘quv yurtlarining bakalavriat, magistratura va aspiranturasiga kirish imtihonlarisiz o‘qishga kirishlari va federal byudjet mablag‘lari hisobidan kunduzgi bo‘limda o‘qishlari mumkin bo‘ladi,» – deyiladi hujjatlarda. Ulardan «Ведомости» nashri iqtibos keltirmoqda.
Grant Rossiya Federatsiyasiga borish va qaytish uchun transport xarajatlari, oylik stipendiya (miqdorini Fan va ta’lim vazirligi belgilaydi), ixtiyoriy tibbiy sug‘urta polisi va yashash uchun to‘lov kompensatsiyasini (yotoqxona narxidan yuqori bo‘lmagan miqdorda) qoplaydi. To‘lovlar o‘zlashtirishga bog‘liq – qarzdorlik yoki «qoniqarli» baholar mavjud bo‘lsa, stipendiya berilmaydi.
Talaba o‘qishdan chetlashtirilgan yoki boshqa ta’lim shakliga o‘tgan taqdirda grant to‘xtatiladi, shuningdek akademik ta’til davrida to‘xtatib turiladi. Shu bilan birga, Rossiya fuqaroligini olish o‘qishni tugatgunga qadar to‘lovlarni olish huquqidan mahrum qilmaydi.

Более 9 тысяч иностранных граждан смогут получить гранты на обучение в российских вузах в течение ближайших трех лет, следует из проекта положения, разработанного Минобрнауки. Данная мера направлена на увеличение числа иностранных студентов в России.
«С 2025 года иностранные граждане и лица без гражданства, желающие учиться в вузах России, смогут рассчитывать на грантовую поддержку. Победители и призеры заключительного этапа олимпиады ассоциации „Глобальные университеты“ смогут поступить в бакалавриат, магистратуру и аспирантуру российских вузов без вступительных испытаний и будут учиться на очном отделении за счет средств федерального бюджета», — говорится в документах. Их цитирует издание «Ведомости».
Грант покроет транспортные расходы на дорогу в РФ и обратно, ежемесячную стипендию (размер устанавливает Минобрнауки), полис добровольного медицинского страхования и компенсацию оплаты за проживание (не выше стоимости общежития). Выплаты зависят от успеваемости — при наличии задолженностей или оценок «удовлетворительно» стипендия не начисляется.
Грант прекращают, если студент отчисляется или переходит на другую форму обучения, а также приостанавливают на время академического отпуска. При этом получение российского гражданства не лишает права на выплаты до окончания учебы.
В 2025 году гранты получат 2000 иностранцев, в 2026 — 3000, в 2027 — 4000, а с 2028 года — 5000 ежегодно. Сейчас в России учатся более 395 тысяч иностранных студентов, около 10% из них остаются работать в стране. К 2030 году планируется увеличить их число до 500 тысяч.