Можаро 24 февраль куни, Невский проспектидаги «Гостиний двор» метро бекатига кираверишда маҳаллий вақт билан соат 11:50 да юз берган. Ҳужум қилган шахс милтиқдан  ўқ узган.
«Росгвардия» ходими Санкт-Петербургда қуролли ҳужумга учради. У шаҳар марказида шубҳали шахсни тўхтатмоқчи бўлганида оғир жароҳат олди, деб ёзди «Фонтанка» нашрига таяниб Meduza.
Можаро 24 февраль куни, Невский проспектидаги «Гостиний двор» метро бекатига кираверишда маҳаллий вақт билан соат 11:50 да юз берган. Ҳужум қилган шахс милтиқдан сочма ўқ узган.
Ўт очган киши Тигран Хачикян, 50 ёшли, асли ўзбекистонлик экани, иккита қурол, патрон, иккита “Молотов коктейли” ва мусиқий колонка билан Санкт-Петербург марказига боргани ва ОМОН машинасига қарата “Молотов коктейли”ни отмоқчи бўлгани айтилмоқда.
Ушбу шахс метрога кираверишда колонкада «Муқаддас уруш» қўшиғини қўйган ва милтиқни қўлига олган. Миллий гвардия ходими унинг ёнига келганида у: «Йўқол!» деб бақирган ва отишни бошлаган. Видеокузатув камераси тасвирига кўра, иккита ўқ узилган. Шундан сўнг, яқин атрофдаги полиция ходимлари етиб келиб, уни қўлга олишга муваффақ бўлган.
Жароҳатланган полициячи Мариинский шифохонасининг реанимация бўлимига ётқизилган, унинг аҳволи ўта оғир деб баҳоланмоқда.
Хабарга кўра, қўлга олинган шахс сўроқ пайтида «намойишлар ўтказиш тақиқлангани», шунингдек, «талон-торож қилинаётган халқ ва тақиқланган митинглар» сабабли шу ишга қўл урганини тан олган, деб ёзади “Кун.уз”.
Тергов қўмитаси ҳуқуқ-тартибот органи ходимининг ҳаётига тажовуз қилиш моддаси бўйича жиноий иш қўзғаган.

Конфликт произошел 24 февраля в 11:50 по местному времени у входа в станцию ​​метро «Гостиный двор» на Невском проспекте. Нападавший открыл огонь из винтовки.
Сотрудник ОМОНа Росгвардии получил тяжелое ранение, когда пытался задержать в центре Санкт-Петербурга подозрительного человека, сообщает Meduza  со ссылкой на издание «Фонтанка».
Рассказывают, что стрелок Тигран Хачикян, 50 лет, родом из Узбекистана, отправился в центр Санкт-Петербурга, с двумя ружьями, патронами, двумя «коктейлями Молотова» и музыкальной колонкой  и попытался бросить бутылку с зажигательной смесью в полицейскую машину.
Этот человек поставил песню «Священная война» на колонну у входа в метро и взял в руку винтовку. Когда к нему подошел национальный гвардеец, он закричал: «Уходи!» и начал стрелять. Согласно кадрам с камер видеонаблюдения, прозвучало два выстрела. После этого подъехавшие поблизости сотрудники полиции сумели его задержать.
Пострадавший полицейский госпитализирован в реанимационное отделение Мариинской больницы, его состояние оценивается как критическое.
Согласно сообщению, на допросе задержанный признал, что совершил преступление из-за «запрета на проведение демонстраций», а также «грабежей населения и запрещенных митингов», пишет “Кун.уз”.
Следственный комитет возбудил уголовное дело по статье о посягательстве на жизнь сотрудника правоохранительного органа.