Россия Федерацияси Қурилиш вазирлиги бу соҳада 200 минг нафар ишчи етишмаслигини маълум қилди. Бу ҳақда Россия Федерацияси Қурилиш вазирлигининг кадрлар маркази раҳбари Елена Сенкевич “Хабаровск ўлкасининг ёш қурувчиси” форумига бағишланган матбуот анжуманида маълум қилди.
“Ҳозирги пайтда қурилишларга 200 мингга яқин, уй-жой коммунал соҳасига 90 минг ишчи етишмаяпти. Биз барча субъектлар бўйича таҳлилларни тўплашимиз учун сўровнома юборган тармоқларда 85 тадан 78 таси маълумот берди. Айтишимиз мумкинки, бу кўрсаткич ҳақиқатга жуда яқин”, — деди Сенкевич.
Хабаровск ўлкасида ҳозирда қурилишда 45 минг ишчи меҳнат қилмоқда, бу ерда 3,5 минг нафар қурилиш мутахассислари етишмайди, деди вилоят ҳукумати раиси ўринбосари Керим Сунгуров.
Бутунроссия миллий қурилиш сиёсати маркази раҳбари Александр Моорнинг айтишича, корхоналар, тадбиркорлар ва таълим муассасаларининг ўзаро самарали ҳамкорлиги учун қурилиш соҳасида кадрлар сиёсати стратегиясини ишлаб чиқиш режалаштирилган.
“Бир вақтнинг ўзида бундай тадбир ва форумларни ташкил этишда машғул ҳамкасбларимиз билан биргаликда кадрлар сиёсати стратегиясини шакллантирмоқчимиз ва унда ана шу ишчилар етишмаслигига барҳам бериш ниятидамиз. Таълим муассасалари , компаниялар ва тадбиркорлар ўртасида зарур бўлган янги кўприкларни яратмоқчимиз”,- деди Моор.
Унинг таъкидлашича, федерал ҳукумат 2030 йилгача Россия Федерациясининг қурилиш индустрияси ва уй-жой коммунал хўжалигини ривожлантириш стратегиясини 2035 йилгача прогноз билан тасдиқлаган.
Иқтисодиёт фанлари номзоди Михаил Беляев МЕДИА МИГ нашрига берган интервьюсида қурилиш соҳасида ишчилар етишмаслиги муаммоси ҳақиқатдан йироқ эканини таъкидлади. Унинг сўзларига кўра, мамлакатда ишчилар бор, лекин уларни соҳага ишга жалб қилиш учун меҳнат шароитларини яхшилаш керак.
“Ишчиларни жалб қилиш учун корхоналар иш ҳақини ошириши керак, улар эса буни хоҳламайдилар. Менимча, бу ўйлаб топилган муаммо. Қурилиш компаниялари фақат ойлик маошларини ошириб, мамлакатимизда яшовчи фуқароларни иш билан таъминлаши керак. Шу масала ҳал бўлгач, ишчилар тақчиллиги бўлмайди”, – деди Беляев.

Нехватка работников в строительной отрасли в РФ составляет 200 тыс. человек. Об этом сообщила руководитель кадрового центра Минстроя РФ Елена Сенкевич на пресс-конференции, посвященной форуму «Молодой строитель Хабаровского края».
«Текущая потребность — порядка 200 тыс. по строительству и 90 тыс. человек в ЖКХ. Так как мы собираем аналитику по всем субъектам, могу сказать, что из 85 порядка 78 предоставляют информацию. Можно сказать, это цифра максимально приближенная к действительности», — сказала Сенкевич.
В Хабаровском крае в настоящее время в строительстве задействовано 45 тыс. работников, нехватка специалистов составляет 3,5 тыс, сообщил зампред регионального правительства Керим Сунгуров.
Глава Всероссийского центра национальной строительной политики Александр Моор заявил, что для эффективного взаимодействия предприятий, предпринимателей и образовательных учреждений планируется разработка стратегии кадровой политики в строительной отрасли.
«Параллельно вместе с коллегами, которые занимаются созданием вот таких мероприятий и форумов как целых программ, мы хотим сформировать стратегию кадровой политики и в ней заложить отсутствие той самой пропасти, создать новые мосты, которые необходимы между образовательными учреждениями и компаниями, предпринимателями, которым нужны кадры», — сказал Моор.
Он отметил, что федеральное правительство уже одобрило стратегию развития строительной отрасли и ЖКХ РФ до 2030 года с прогнозом до 2035 года.
Кандидат экономических наук Михаил Беляев в беседе с МЕДИА-МИГ отметил, что проблема нехватки рабочих рук в строительной отрасли является скорее надуманной, нежели реальной. По его словам, рабочие руки в стране есть, но для их привлечения необходимо улучшить условия труда.
«Для привлечения рабочих предприятиям необходимо повысить заработные платы, а они не хотят этого делать. На мой взгляд, это очень надуманная проблема. Строительным фирмам нужно просто повысить зарплаты и трудоустроить граждан, проживающих в нашей стране. И тогда никакой нехватки рабочих не будет», — сказал Беляев.