Қирғизистоннинг юзлаб фуқаролари ўз ватанларига пул ўтказаётган  «Золотая Корона» тўлов тизимидаги фирибгарлик ҳақида полицияга оммавий равишда шикоят қилмоқда. Бу ҳақда Ички ишлар вазирлиги маълумотларига таяниб, “Известия” хабар берди.
Нашрнинг ёзишича, фирибгарлар мигрантга қўнғироқ қилади ва ўзини хизмат ходими сифатида кўрсатиб, жабрланувчини СМС-хабардан хавфсизлик кодини тақдим этишга кўндиради. Шу билан бирга, суҳбат давомида жиноятчи жабрланувчини шахсий маълумотларини айтади, шунда ҳамма нарса ишончлидек кўринади.
Жабрланувчи кодни айтганида, фирибгар кичик миқдордаги кредитни расмийлаштиради, лекин юқори фоиз билан, жабрланувчи уни тўлашга мажбур бўлади – мижозларнинг ҳисобларига 5000 дан 150 000 рублгача пул тушади ва дарҳол ғойиб бўлди. Айтиш жоизки, аксарият муҳожирлар учун бундай кредитни тўлаш имконсиз вазифа ҳисобланади.
Бир ҳолатда, кўча супирувчи Азамат Қурмонқулов қарзини қайтарганидан 3 ой ўтиб, жиноятчилар қўнғироқ қилиб, кредит сўраб мурожаат қилганини айтади. Ва агар у кредитга буюртма бермаган бўлса, “шахсий маълумотларни тўлиқ ўчириш учун сиз СМС-дан кодни айтишингиз керак” дейишди. Курманқулов кодни айтди ва унинг ҳисобидан 5000 рубль ечиб олинди. Худди шундай ҳолат бошқа чет элликлар билан ҳам содир бўлди.
Шуниси эътиборга лойиқки, агар жабрланувчида шубҳа бўлса, жиноятчилар унга “код айтилмаса, хавфсизлик хизмати миграция картасини блоклаши мумкин”, деб таҳдид қилишган. Жабрланувчиларнинг кўплаб мурожаатларидан сўнг “Золотая Корона” уларга ҳуқуқ-тартибот идораларига ариза ёзишни тавсия қилди, шунингдек, ҳар қандай ҳолатда ҳам олинган кредитни тўлаш кераклигини таъкидлашди, чунки жабрланувчиларнинг ўзлари  фирибгарларга кодни айтиб беришган.
«Золотая Корона» компанияси мижозларига кредитлар компаниянинг ҳамкори «Страна Экспресс» молиявий ташкилоти томонидан берилишини тушунтирди. Иккала фирма аллақачон ички аудит ўтказган ва маълумотларнинг компаниядан ноқонуний чиқиб кетишини рад этишган.
Бироқ, «Информзащита»  фирибгарликка қарши марказ директори Павел Коваленконинг фикрича, мижозларнинг шахсий маълумотлари  тўлов хизмати ходимларидан ёки олувчи манбасидан, бу ҳолда Қирғизистон банкидан  чиққан бўлиши мумкин.
Адвокат Мария Прилепскаянинг сўзларига кўра, агар суд “Золотая Корона” фойдаланувчиларнинг шахсий маълумотларини сақлаш қоидаларини бузганини исботласа, қарздорларнинг кредитлари бекор қилинади, агар тасдиқланмаса, кредит тўланиши керак бўлади.
Қирғиз диаспораси фаоли Нурали Абгдивалиевнинг айтишича, фирибгарлар муҳожирларни рус тилини яхши билмагани учун нишонга олган. Унинг айтишича, жабрланувчилар полицияга жамоавий ариза ва судга даъво тайёрламоқда.

Сотни граждан Киргизии массово жалуются в полицию на мошенничество в платёжной системе «Золотая Корона», через которую они переводят деньги на родину. Об этом сообщили «Известия», ссылаясь на информацию от МВД.
По данным издания, злоумышленник звонит мигранту и, представляясь сотрудником сервиса, убеждает жертву сообщить код безопасности из СМС. При этом в ходе разговора преступник называет жертве ее личные данные, чтобы все выглядело правдоподобно.
Когда жертва называет код, мошенник оформляет кредит на небольшую сумму, но с высоким процентом, который пострадавший вынужден выплачивать – от 5 000 до 150 000 рублей поступали на счета клиентов и сразу же исчезали. Стоит отметить, что большинству мигрантов выплачивать такой кредит является непосильной задачей.
В одном из случае дворнику Азамату Курманкулову через 3 месяца после того, как он погасил свой кредит, позвонили преступники и сказали, что он оставил заявку на кредит. И если это был не он, то нужно сказать код из СМС, чтобы «полностью удалить свои личные данные». Курманкулов назвал код, и с его счёта списали 5 000 рублей. Похожая ситуация случилась и с другими иностранцами.
Примечательно, что если жертва сомневалась, преступники угрожали ей тем, что «без кода служба безопасности может заблокировать миграционную карту».
После многочисленных обращений пострадавших «Золотая Корона» рекомендовала им подать заявление в правоохранительные органы, а также уточнила, что кредит нужно выплачивать в любом случае, поскольку они сами назвали код злоумышленникам.
Компания объяснила, что займы клиентам «Золотой Короны» выдаёт партнер компании, МФО «Страна Экспресс». Обе фирмы уже провели внутреннюю проверку и опровергли возможную утечку информации.
Однако директор центра противодействия мошенничеству компании «Информзащита» Павел Коваленко считает, что причиной случившегося, вероятно, стала именно утечка личных данных клиентов как от сотрудников платежного сервиса, так и со стороны источника получателя, в данном случае — банка Киргизии.
По словам адвоката Марии Прилепской, если суд докажет, что «Золотая Корона» нарушает правила хранения личных данных пользователей, кредиты должников аннулируются, а если нет — займ придется выплачивать.
Активист киргизской диаспоры Нурали Абгдивалиев утверждает, что мошенники нацелились именно на мигрантов из-за их плохого знания русского языка. Он заявил, что пострадавшие готовят коллективное заявление в полицию и иск в суд.