Хорижлик фуқароларнинг Россияда кунлик аудиторияси 100 мингдан ортиқ бўлган йирик эълонлар сайтларига эгалик қилишига қўйилган тақиқ 1 мартдан кучга кирди.
Тегишли федерал қонунни Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин имзолади, ҳужжат 2022 йил 29 декабрда ҳуқуқий ахборотлар расмий порталида эълон қилинди.
Ҳужжатга кўра, хизмат эгаси бошқа давлат фуқаролигига эга бўлмаган Россия Федерацияси фуқароси, Россия юридик шахси ёки Россия Федерацияси назорати остидаги ташкилот, Россия   таъсис субъекти ёки Россия фуқароси бўлиши мумкин.  Рекламалар ва эълонлар берувчи сайт трафиги ҳисобини ҳар куни текшириб бориш кўзда тутилган. Шу билан бирга, мазкур қонун маркетплейсларга тааллуқли эмас.
Бундан ташқари, эълонларни жойлаштирувчи сайтлар эгалари улардан ноқонуний мақсадларда фойдаланиш ва туҳмат қилувчи маълумотларни тарқатишнинг олдини олишлари шарт. Улар аудитория учун ягона ҳисоблагични ўрнатишлари керак.
Қонун “Роскомнадзор” томонидан эълонлар сайтлари реестрини (рўйхатини) яратишни назарда тутади. Регулятор бундай хизматлар эгаларидан ва бошқа шахслардан реестрни юритиш учун зарур бўлган маълумотларни сўраши мумкин ва у сўров олинган кундан бошлаб 10 кун ичида тақдим этилиши керак.
Агар эълонлар хизматида ноқонуний маълумотлар аниқланса, “Роскомнадзор” ресурс эгасидан бузилишларни бартараф этиш чораларини кўришни талаб қилиш ҳуқуқига эга бўлади. Регулятор, агар сайтлар эгаси жойлаштирилган ноқонуний маълумотларни йўқ қилиш тўғрисидаги такрорий қарорга бир йил давомида риоя қилмаса, бундай онлайн хизматдан фойдаланишни чеклаш учун судга мурожаат қилиши мумкин.
Хизмат эгаси томонидан тартибга солувчининг талабларини бузиш Россия Федерацияси қонунчилигига мувофиқ жиноий, маъмурий ёки бошқа жавобгарликка сабаб бўлади.

Запрет для иностранных граждан на владение крупными сайтами объявлений в России с суточной аудиторией свыше 100 тыс. человек вступил в силу 1 марта.
Соответствующий федеральный закон подписал президент РФ Владимир Путиным, документ опубликовали 29 декабря 2022 года на официальном портале правовой информации.
Согласно документу, владельцем сервиса могут выступать гражданин РФ, не имеющий гражданства другой страны, российское юридическое лицо или организация, находящаяся под контролем РФ, субъекта РФ или российского гражданина. Предусматривается, что учет посещаемости сайтов с объявлениями будет вестись ежедневно. При этом под действие закона не подпадают маркетплейсы.
Помимо этого, владельцы сайтов с объявлениями обязаны не допускать их использования в противоправных целях и для распространения порочащей информации. Они должны установить единый измеритель аудитории.
Законом предусматривается создание реестра сайтов с объявлениями, вести который будет Роскомнадзор. Регулятор может запрашивать у владельцев таких сервисов и иных лиц информацию, необходимую для ведения реестра, и она должна быть предоставлена в течение 10 дней со дня получения запроса.
Если на сервисе объявлений будет обнаружена противоправная информация, Роскомнадзор будет вправе потребовать от владельца ресурса принять меры по устранению нарушений. Регулятор сможет обратиться в суд с заявлением об ограничении доступа к такому онлайн-сервису, если его владелец не исполняет в течение года повторное постановление об устранении размещенной противоправной информации.
Нарушение владельцем сервиса требований регулятора повлечет за собой уголовную, административную или иную ответственность в соответствии с законодательством РФ.