Бармоқ излари каби шахсий маълумотларни узатиш учун ягона хавфсиз каналнинг йўқлиги ҳозирча ваколатхона очишга тўсиқ бўлиб қолмоқда.
Яқин кунларда Тожикистонда Россия Ички ишлар вазирлигининг Паспорт-виза хизмати ваколатхонаси очилиши бўлиб ўтади, деди Республика меҳнат, миграция ва бандлик вазири ўринбосари Шахноза Нодирий.
У таъкидлаганидек, ҳозирча  шахсий маълумотларни узатиш бўйича ягона каналнинг йўқлиги ваколатхона ташкил этилишига тўсиқ бўлиб қолмоқда, деб ёзади Sputnik  Тожикистон.
Гап Тожикистон фуқароларининг бармоқ излари ҳақида бормоқда. Қонунга кўра, улар фақат хавфсиз алоқа канали орқали электрон шаклда юборилиши мумкин.
“Яқин вақт ичида ушбу техник муаммоларни ҳал қилиш орқали биз ваколатхона очишга яқинлашамиз”, – деди вазир ўринбосари.
Паспорт-виза хизмати ваколатхонасининг очилиши Тожикистон фуқароларига Россия Федерациясига киришдан олдин ҳам зарур ҳужжатларни, масалан, ишга жойлашиш учун патент ҳамда рус тили ва Россия қонунчилигини билиш сертификатини олиш имконини беради.
Бундан ташқари, марказ тиббий кўрикдан ўтиш ва бармоқ изини рўйхатдан ўтказиш, шунингдек, Россияга кириш ва бўлиш бўйича маслаҳат олиш имкониятига эга бўлади.

Препятствием для открытия представительства остается отсутствие единого защищенного канала передачи личных данных, таких как отпечатки пальцев
Открытие представительства Паспортно-визовой службы МВД России в Таджикистане состоится в ближайшее время, заявила замминистра труда, миграции и занятости населения республики Шахноза Нодири.
Как она подчеркнула, препятствием для создания представительства остается отсутствие единого канала передачи личных данных, пишет Sputnik Таджикистан.
Речь идет об отпечатках пальцев граждан Таджикистана, которые, согласно законодательству, могут отправляться в электронной форме только по защищенному каналу связи.
“В ближайшее время с урегулированием этих технических вопросов мы вплотную перейдем к открытию представительства”, – сообщила замминистра.
Открытие представительства Паспортно-визовой службы позволит гражданам Таджикистана еще до въезда в РФ получить необходимые документы, такие как патент на осуществление трудовой деятельности и справка о знании русского языка и российского законодательства.
Помимо этого, в центре можно будет пройти медицинское освидетельствование и дактилоскопическую регистрацию, а также проконсультироваться по вопросам въезда и пребывания в России.