Гап кичик маъмурий ҳуқуқбузарликлар учун мамлакатдан чиқариб юборилган хорижликлар ҳақида кетмоқда. Тез орада уларга қайтишга рухсат берилиши мумкин.
Илгари депортация қилинган меҳнат мигрантларининг кичик қонунбузарликлари учун амнистия қилиниши қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги соҳаларидаги кадрлар билан боғлиқ муаммоларни ҳал қилишга ёрдам беради, деди Давлат Думасининг иқтисодий сиёсат бўйича қўмитаси раиси ўринбосари Артем Кирьянов.
У меҳнат бозорининг ҳозирги тузилмаси қурилиш соҳасида ҳам, уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш тизими инфратузилмасини сақлаб қолиш нуқтаи назаридан ҳам муваффақиятсизликка учраганини таъкидлади.
“Шунинг учун, агар одамлар келиб, бугунги кунда Россияда таклиф қилинаётган шартлар асосида ишлаш истагида бўлса, албатта, бунга қаршилик қилмаслигимиз керак”, — деди Кирьянов Интерфаксга.
Шу билан бирга, унинг аниқлик киритишича, биз Россия Федерациясига ноқонуний савдо билан шуғулланган шахсларни қайтариш ҳақида гапирмаяпмиз.
Гап яшаш шартларини бузган ёки маъмурий ҳуқуқбузарлик содир этган мигрантлар учун амнистия ҳақида бормоқда. Улар ҳеч кимга зарар етказмаган хорижликлар, деди Кирянов.
Давлат Думаси депутати Владимир Ресин ҳам ушбу масалани кўриб чиқиш ҳақида гапирди.
“Қурилиш вазирлиги ва ҳукумат вазиятни кузатиб бормоқда ва зарурат туғилганда қўшимча чоралар кўришга тайёр”, — деди у.
Шунингдек, депутат аввалроқ миграция режимини бузгани учун чиқариб юборилган меҳнат мигрантларига нисбатан амнистия эълон қилиш имконияти кўриб чиқилаётганига аниқлик киритди.
Аввалроқ НОСТРОЙ президенти Антон Глушков ҳам ушбу ташаббусни қўллаб-қувватлаган эди.
“Хорижий кучлар керак, уларда Россия Федерацияси ҳудудида ишлаш тажрибаси, ишлаб чиқариш кўникмалари бор”, — деганди у.

Речь идет об иностранцах, уже выдворенных из страны за мелкие административные правонарушения. Не исключено, что скоро им разрешат вернуться.
Амнистия депортированных ранее трудовых мигрантов за мелкие нарушения поможет решить кадровые проблемы сфер строительства и ЖКХ, считает зампред Комитета Госдумы РФ по экономической политике Артем Кирьянов.
Он отметил, что сегодняшняя структура рынка труда дает сбой как в сфере строительства, так и в части поддержания инфраструктуры системы ЖКХ.
“Поэтому если у людей есть желание приехать и работать на тех условиях, которые сегодня предлагаются в России, то мы то уж точно не должны этому сопротивляться”, – отметил Кирьянов “Интерфаксу”.
При этом он уточнил, что речь не идет о том, чтобы возвращать обратно в РФ людей, которые занимались противоправным ремеслом.
Речь идет об амнистии тех мигрантов, которые нарушили сроки пребывания или совершили административные правонарушения. Те иностранцы, которые никому не навредили, уточнил Кирьянов.
О рассмотрении этого вопроса также говорил и депутат Госдумы РФ Владимир Ресин.
“Минстрой и правительство мониторят ситуацию и готовы вводить дополнительные меры, если потребуется”, – сказал он.
Депутат также уточнил, что рассматривается возможность объявить амнистию трудовым мигрантам, которых ранее выслали за нарушение миграционного режима.
Ранее подобную инициативу поддержал и президент НОСТРОЙ Антон Глушков.
“Иностранная сила нужна, они имеют опыт работы на территории РФ, производственные навыки”, – заявлял он.