Ўзбекистон президенти “Халқаро шартномани тасдиқлаш тўғрисида”ги қарорни имзолади.
2022 йил 17 август куни Жидда шаҳрида имзоланган Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати билан Саудия Арабистони Подшоҳлиги Ҳукумати ўртасида ходимларни ишга қабул қилиш бўйича меҳнат соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисидаги битим тасдиқланди.
Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги ушбу халқаро шартномани амалга ошириш юзасидан масъул ваколатли орган этиб белгиланди.
Ташки ишлар вазирлиги Ўзбекистон Республикаси томонидан мазкур халқаро шартноманинг кучга кириши учун зарур бўлган давлат ички тартиб-таомиллари бажарилганлиги ҳамда уни амалга ошириш учун масъул бўлган ваколатли орган белгиланганлиги тўғрисида Саудия Арабистони томонига тегишли билдиришнома юборади.
Вазирлар Маҳкамаси ҳамда тегишли вазирлик ва идораларнинг раҳбарлари мазкур халқаро шартнома кучга кирганидан сўнг унинг қоидалари бажарилиши устидан белгиланган тартибда назоратни таъминлайди.
Президент Шавкат Мирзиёевнинг 2022 йил август ойида Саудия Арабистонига амалга оширган давлат ташрифи доирасида умумий қиймати 14,8 млрд долларга тенг 15 та ҳужжат имзоланган.
Булар: божхона ишларида ҳамкорлик ва ўзаро ёрдам тўғрисида битим;
Энергетика вазирликлари ўртасида энергетика соҳасида ҳамкорлик битими; фан ва технология, фуқаро авиацияси, туризм, қишлоқ хўжалиги, соғлиқни сақлаш, меҳнат муносабатлари, қурилиш, ветеринария ва чорвачилик, ахборот, фармацевтика ва диний соҳалардаги меморандумлар;
Ислом тараққиёт банки билан Ўзбекистонда лойиҳаларни молиялаштириш бўйича ҳамкорлик тўғрисидаги битим. Бу ҳақда “Кун.уз” хабар берди.

Президент Узбекистана подписал постановление «Об утверждении международного договора».
Утверждено Соглашение о сотрудничестве в сфере труда между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Королевства Саудовской Аравии, подписанное в Джидде 17 августа 2022 года.
Министерство по борьбе с бедностью и занятости было назначено компетентным органом, ответственным за выполнение этого международного соглашения.
Министерство иностранных дел Республики Узбекистан направит в Саудовскую Аравию соответствующее уведомление о том, что внутригосударственные подготовки, необходимые для вступления в силу настоящего международного договора, завершены и назначен компетентный орган, ответственный за его реализацию.
Кабинету Министров и руководителям соответствующих министерств и ведомств поручается обеспечить контроль за выполнением его положений после вступления в силу настоящего международного договора.
В ходе государственного визита Президента Шавката Мирзиёева в Саудовскую Аравию в августе 2022 года было подписано 15 документов на общую сумму 14,8 млрд долларов.
Это: соглашение о сотрудничестве и взаимной помощи в таможенных делах;
Соглашение о сотрудничестве между министерствами энергетики в области энергетики;
меморандумы в области науки и техники, гражданской авиации, туризма, сельского хозяйства, здравоохранения, трудовых отношений, строительства, ветеринарии и животноводства, информации, фармацевтики, религии;