Мазкур ҳолат юзасидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 168-моддаси (фирибгарлик) ва 28, 211-моддаси (пора бериш) билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.
Бош прокуратура ҳузуридаги Департаментнинг Тошкент шаҳар бошқармаси томонидан ДХХ ходимлари билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбирда, Жаҳон тиллари университети талабаси Б.Ж. ва бошқалар ушланди.
Улар фуқаро Э.Н.нинг ишончига кириб, уни гўёки юқори лавозимда ишловчи танишлари ёрдамида 20 000 АҚШ доллари эвазига Мексика давлати орқали Америка Қўшма Штатларига юборишни ваъда қилиб, шундан 3 000 АҚШ долларини олган вақтида ашёвий далиллар билан ушланган.
Мазкур ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 168-моддаси (фирибгарлик) ва 28, 211-моддаси (пора бериш) билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда. Бу ҳақда Department_uz телеграм канали маълумот берди.

В связи с данной ситуацией возбуждено уголовное дело по ст. 168 (мошенничество) и ст. 28, 211 (дача взятки) Уголовного кодекса Республики Узбекистана. Проводятся следственные действия.
На оперативном мероприятии, проведенном Ташкентским городским управлением Департамента при Генеральной прокуратуре совместно с сотрудниками СНБ,  задержаны студент  Университета мировых языков Б.Ж.  и другие. которые вошли в доверие к гражданину Э. Н.
Они обещали отправить его в Соединенные Штаты Америки через Мексиканский штат за 20 000 долларов США с помощью знакомых, якобы работающих на высокой должности, и были пойманы с вещественными доказательствами при получении 3 000 Доллары США.
В связи с данной ситуацией возбуждено уголовное дело по ст. 168 (мошенничество) и ст. 28, 211 (дача взятки) Уголовного кодекса Республики Узбекистана. Проводятся следственные действия. Об этом сообщил телеграм-канал Department_uz.