Логистика бизнеси вакиллари ҳайдовчи сифатида ишлайдиган мигрантлар учун патентни бекор қилиш вариантини кўриб чиқиш илтимоси билан Россия ҳукуматига мурожаат қилишди.
Россия ҳудудида ишлаш ҳуқуқини берувчи ҳужжат фақат чет эл фуқаросига берилган ҳудудда амал қиладиган бўлса, биз патентнинг минтақавий мансублиги ҳақида гапирамиз. “Ведомости” россиялик бизнесменларнингн бундай ташаббуси ҳақида ўзининг тармоқдаги манбаларига таяниб ёзмоқда.
Вазирлар Маҳкамаси бундай мурожаатларга эътибор берса, бу – кадрлар ва бўш турган юк машиналари муаммосини ҳал қилишга ёрдам беради. Патентнинг фақат битта ҳудудда амал қилиши, логистика мутахассисларининг фикрига кўра, юк ташувчиларнинг ишига катта халақит беради. Бизнесменлар соҳада 160 минг ходим етишмаслигини маълум қилишди.
Нашр, шунингдек, “Работа России” давлат порталида рўйхатдан ўтган 388 минг ҳайдовчи анкеталари ҳақида хабар берган Меҳнат вазирлигига таянади. Улардан 35 минг ишчи оғир юк машиналарида ишлаш учун етарли бўлган юқори малакага эга.
Порталда бир вақтнинг ўзида эълон қилинган бўш иш ўринлари сони 99,5 мингтани ташкил этди, шунинг учун улар Меҳнат вазирлигида кадрлар етишмаслиги ҳақидаги фикрни тўғри деб ҳисоблашмаяпти.
Тадбиркорларнинг ташаббуси мамлакатда мигрант ҳайдовчилар ишининг бир хилда тартибга солинишини таъминламайди. Россиянинг айрим ҳудудларида, масалан, Тюмень вилоятида мигрантларга ҳайдовчи сифатида ишлаш тақиқланган. Қарорлар Россия Федерациясининг алоҳида шаҳарларининг эҳтиёжлари ва хусусиятларидан келиб чиққан ҳолда губернаторлар томонидан қабул қилинади. Бу ҳақда Медиа-Миг ёзади.

Представители логистического бизнеса обратились в правительство России с просьбой рассмотреть вариант отмены патента для мигрантов, работающих водителями.
Речь идет о региональной принадлежности патента, когда документ действует только в пределах региона, в котором его получил иностранный гражданин. О подобной инициативе российских бизнесменов пишут «Ведомости» со ссылкой на собственные источники в отрасли.
Если в кабмине прислушаются к просьбам, это поможет решить проблему кадров и простоя грузовых машин. Действие патента только в пределах только одного региона, по мнению представителей логистики, сильно мешает работе дальнобойщиков. Бизнесмены сообщили о нехватке сотрудников в отрасли в 160 тысяч человек.
Также издание ссылается на министерство труда, сообщившее о 388 тысяч анкетах водителей, зарегистрированных на государственном портале «Работа России». Из них 35 тысяч соискателей имеют высокие компетенции, достаточные для работы на большегрузах. Число размещенных вакансий на портале при этом составило 99,5 тысяч, поэтому с дефицитом кадров в минтруде не согласны.
Инициатива предпринимателей не учитывает неравномерность регулирования работы водителей-мигрантов в стране: в некоторых регионах России мигрантам запрещено работать водителями, к примеру, в Тюменской области. Решения принимаются на уровне губернаторов исходя из потребностей и особенностей того или иного субъекта РФ. Об этом пишет Медиа-миг.