Россия Ички ишлар вазирлиги мигрантлар учун меҳнат патентларининг амал қилиш муддатини узайтириш бўйича таклифни маъқуллади.
Тегишли ташаббус тадбиркорлар ҳуқуқлари бўйича вакил Борис Титов томонидан илгари сурилди. Унинг идораси қонунга меҳнат патентининг максимал муддатини бир йилдан уч йилгача оширадиган ўзгартиришларни таклиф қилди.
Титов ҳукуматга 2002 йил 25 июлдаги «Россияда хорижий фуқароларнинг ҳуқуқий мақоми тўғрисида»ги федерал қонунига меҳнат патентининг чет эл фуқаролари учун амал қилиш муддатини 12 ойдан 36 ойгача узайтириш бўйича ўзгартиришлар киритиш таклифини юборган.
Ўзгартиришлар патент бериш муддатини 10 кундан 5 кунгача қисқартиришни ҳам назарда тутади. Титов таъкидлаганидек, мигрантлар барча керакли ҳужжатларни йиғиш учун 20 кунгача вақт сарфлашади, бу эса рухсатноманинг ўзини расмийлаштиришга кетадиган вақтни ҳисобга олган ҳолда, уларни бир ой давомида ишдан маҳрум қилади.
Ходимларнинг мажбурий ишламай қолишидан бизнес зарар кўради ва бюджетга камроқ шахсий даромад солиғи тушади. Патентни уч йилга узайтириш ишчи кучи танқислиги шароитида вақт йўқотилишини камайтиради, деди Титов.

Министерство внутренних дел РФ согласилось с предложением уполномоченного при президенте по защите прав предпринимателей увеличить предельный срок действия трудового патента для мигрантов.
С соответствующей инициативой выступил уполномоченный по защите прав предпринимателей Борис Титов. Его ведомство предложило внести изменения в закон, которые увеличат максимальный срок действия трудового патента с одного до трех лет, пишет “Кун.уз”.
Титов направил в правительство предложение о внесении изменений в Федеральный закон «О правовом положении иностранных граждан в России» от 25 июля 2002 г., предусматривающих продление срока действия трудового патента для иностранных граждан с 12 до 36 месяцев.
Поправки также предусматривают сокращение срока выдачи патента с 10 до 5 дней. Как отметил Титов, на сбор всех необходимых документов мигранты тратят до 20 дней, что с учетом времени оформления самого разрешения лишает их работы на месяц.
Из-за вынужденного отсутствия сотрудников пострадает бизнес, а в бюджет недополучится НДФЛ. По словам Титова, продление патента на три года сократит потери времени в условиях нехватки рабочей силы.