Ички ишлар вазирлиги IT –мутахассисларига Россияда яшаш учун рухсат олиш соддалаштирилганлигини эълон қилди.
Ахборот технологиялари соҳасидаги хорижлик мутахассислар учун Россия Федерациясида ишга жойлашиш ва доимий яшашга рухсатнома (ВНЖ) олиш тартиби соддалаштирилди, деди Россия Ички ишлар вазирлиги расмий вакили Ирина Волк.
“Ахборот технологиялари соҳасида мутахассис бўлган чет эл фуқаролари учун Россия Федерациясида ишга жойлашиш ва доимий яшаш учун рухсатнома (ВНЖ) олиш тартиби соддалаштирилди”, деди у.
Россия Федерацияси ИИВнинг расмий вакилининг сўзларига кўра, хорижлик АТ  мутахассислари ахборот технологиялари соҳасида фаолият юритувчи ва тегишли давлат аккредитацияси тўғрисидаги ҳужжатни олган ташкилотлар билан меҳнат шартномаси ёки фуқаролик-ҳуқуқий шартномасини тузишлари мумкин (технологик-инновацион махсус иқтисодий зона резиденти мақомига эга бўлган ташкилотлар бундан мустасно), бунда ишлашга рухсатнома ёки патент шарт эмас. Қайд этилишича, иш берувчилар ушбу мутахассисларни рухсатномасиз жалб қилишади.
“Аккредитация қилинган АТ-компанияда ишлайдиган чет эллик АТ мутахассиси, шунингдек унинг оила аъзолари (шу жумладан турмуш ўртоғи, болалари (шунингдек, асраб олинган болалар), болаларнинг турмуш ўртоқлари, ота-оналари (шу жумладан фарзанд асраб олувчилар), ота-оналарнинг турмуш ўртоқлари, бувилар, боболар, неваралар) соддалаштирилган тартибда Россия Федерациясида муддатсиз яшаш учун рухсатнома (ВНЖ) олиш ҳуқуқига эга бўлди”, — дея қўшимча қилди Волк.
Маълум қилинишича, доимий яшашга рухсатнома олиш учун АТ-мутахассис ва унинг оила аъзолари  яшаш жойидаги Россия Ички ишлар вазирлиги ҳудудий органининг миграция бўлимига мурожаат қилишлари керак. Россия Федерациясида яшаш учун рухсатнома (ВНЖ) олишга аризани кўриб чиқиш муддати – 3 ой.
Хорижлик АТ-мутахассиси мурожаат қилиш учун зарур бўлган асосий ҳужжатлардан ташқари, расмийлаштирилган меҳнат шартномасини ёки аккредитациядан ўтган АТ-компания билан тузилган фуқаролик-ҳуқуқий шартномани;

МВД заявило об упрощении получения вида на жительство для IT-специалистов в России.
Процедура трудоустройства и получения вида на жительство (ВНЖ) в РФ упрощена для иностранных специалистов в сфере информационных технологий, сообщила журналистам официальный представитель МВД России Ирина Волк.
“Для иностранных граждан, являющихся специалистами в сфере информационных технологий, упрощена процедура трудоустройства и получения вида на жительство в Российской Федерации”, – сказала она.
По словам официального представителя МВД РФ, иностранные ИТ-специалисты могут заключать трудовой договор или гражданско-правовой договор с организациями, ведущими деятельность в области информационных технологий и получившими документ о соответствующей госаккредитации организации (за исключением организаций, имеющих статус резидента технико-внедренческой особой экономической зоны), без оформления разрешения на работу или патента. Отмечается, что работодатели привлекают данных специалистов без получения разрешения.
“Иностранному ИT-специалисту, осуществляющему трудовую деятельность в аккредитованной ИТ-компании, а также членам его семьи (включая супруга (супругу), детей (в том числе усыновленных), супругов детей, родителей (в том числе приемных), супругов родителей, бабушек, дедушек, внуков) предоставлено право на получение вида на жительство в Российской Федерации без срока действия в упрощенном порядке”, – добавила Волк.
Сообщается, что для получения ВНЖ ИT-специалисту и членам его семьи необходимо обратиться в подразделение по вопросам миграции территориального органа МВД России по месту постоянного проживания. Срок рассмотрения заявления о выдаче вида на жительство в РФ составляет 3 месяца.
Помимо основных документов, необходимых для подачи заявления, иностранный ИT-специалист должен предоставить оформленный трудовой договор или гражданско-правовой договор, заключенный с аккредитованной ИТ-компанией; документ об образовании и (или) о квалификации в сфере информационных технологий; документы, подтверждающие степень родства – для членов его семьи.