Ҳозирда Туланинг уч нафар фуқароси мигрантларга ҳайдовчилик гувоҳномасини сотгани учун суд қилинмоқда. Улар “ГИБДД”  ходимига пора беришган.
Тула вилояти тергов қўмитасининг тергов бошқармаси  маълумотларига кўра, 2022 йилнинг февралидан июнигача судланувчилар қонуний йўл билан ҳайдовчилик гувоҳномаси ололмаган мигрантларни суриштириб топиб, уларга “права” олишни таклиф қилишган ва булардан пул йиғиб олишган.
Ушбу маблағларнинг бир қисми “ГИБДД”  ходимига пора сифатида бериб келинган. Терговчиларнинг сўзларига кўра, “формадаги порахўр” жами 450 минг рубль пора олган. Ҳозир у ҳам тергов остида.
Эслатиб ўтамиз, Қирғизистон ва Белоруссия фуқаролари Россияда ўзларининг миллий ҳайдовчилик гувоҳномаларидан қонуний фойдаланишлари мумкин. Келажакда Россияда миллий ҳайдовчилик гувоҳномаларидан ЕОИИ аъзоси бўлган барча мамлакатлар фуқаролари, шу жумладан Қирғизистон ва Белоруссиядан ташқари  Қозоғистон ва Арманистон фуқароларига ҳам фойдаланишга рухсат бериш режалаштирилган, деб ёзади Медиа Миг.

Троих жителей Тулы сейчас судят за то, что они продавали мигрантам водительские удостоверения. Для этого они давали взятки сотруднице ГИБДД.
По данным СУ СК по Тульской области, обвиняемые с февраля по июнь 2022 года искали мигрантов, которые не могли получить законно водительские права. Предлагали им получить права и собирали с иностранцев деньги.
Часть этих средства поступало в виде взяток сотруднице ГИБДД. По версии следствия, всего «оборотень в погонах» получила около 450 тыс. рублей. Теперь она также находится под следствием.
Отметим, что легально в России могут использовать свои национальные водительские права граждане Киргизстана и Белоруссии. В перспективе планируется, что национальные права в России смогут использовать граждане всех стран, входящих в ЕАЭС, а этом, помимо Киргизстана и Белоруссии, также Казахстан и Армения, пишет Медиа-миг.