Россияда 5,7 миллион мигрант истиқомат қилади. Бу маълумотни “Парламентская газета” Россия Федерацияси Ички ишлар вазирлигининг ўтган йил охиридаги ҳисоботларига таянган ҳолда келтирмоқда.
Бунга кўра, барча чет эллик ишчиларининг ярми Москва ва Москва вилоятида, Санкт-Петербург ва Ленинград вилоятида, шунингдек, Краснодар ўлкасида ишлайди.
Маълум қилинишича, Ички ишлар вазирлиги хорижликларнинг Россиядан кириш ва чиқиш тартиби тўғрисидаги «катта» қонун лойиҳасини тайёрламоқда, бу эса мигрантларнинг мамлакатга келиши қоидаларини соддалаштириши мумкин.
Хусусан, ҳозирда мавжуд бўлган кўп сонли миграция режимлари ўрнига департамент учта: қисқа муддатли – йилига 90 кунгача бўлиш, узоқ муддатли – 90 кундан ортиқ, ва доимий яшашни жорий этишни таклиф қилди.

МВД РФ: большая часть мигрантов в России проживает в Москве и Санкт-Петербурге
В России проживают 5,7 миллиона мигрантов. Такие данные приводит “Парламентская газета” со ссылкой на данные МВД РФ по состоянию на конец прошлого года.
Согласно обнародованным сведениям, половина всех гастарбайтеров трудятся в Москве и Московской области, в Санкт-Петербурге и Ленинградской области, а также в Краснодарском крае.
Сообщается, что в МВД готовят “большой” законопроект о порядке въезда и выезда из России иностранцев, который должен упростить правила прибытия в страну мигрантов.
В частности, вместо существующего сейчас большого числа миграционных режимов ведомство предложило ввести три: краткосрочное пребывание – до 90 суток за год, долгосрочное – больше 90 суток – и постоянное проживание. Об этом сообщает «Радио Sputnik».