Самарқандда одамларни $50 минг эвазига Тошкент-Европа Иттифоқи-Мексика йўналиши орқали АҚШга жўнатмоқчи бўлган эркак ушланди.
Давлат хавфсизлик хизмати Самарқанд вилояти бошқармаси ва вилоят Ички ишлар бошқармаси ходимлари АҚШга ноқонуний юборишга уринишнинг яна бир ҳолатини аниқлади, дея хабар бермоқда ЎзА.
Самарқанд шаҳрида яшовчи 1996 йилда туғилган Ж.Й. бир фуқарони 50 минг доллар эвазига Тошкент-Европа иттифоқи-Мексика-АҚШ йўналиши орқали Қўшма Штатларга жўнатишни ваъда қилган. Зарур ҳужжатларни расмийлаштириш учун фуқаро Н.Т.дан аванс сифатида 10 минг доллар олаётган вақтида ашёвий далиллар билан қўлга олинган.
Ж.Й.га тегишли автомашина кўздан кечирилганида фуқаро Н.Т.га тегишли хорижга чиқиш паспорти, унинг қизининг ID-картаси, туғилганлик ҳақидаги гувоҳнома ва бошқа ҳужжатлар борлиги аниқланган. Ашёвий далиллар тегишли тартибда расмийлаштириб олинган.
Ҳозирда ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг тегишли моддалари билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

В Самарканде пресечена очередная попытка переправки граждан в США через страны Европы и Мексику. Задержан мужчина, обещавший оказать эту услугу за 50 тысяч долларов.
В Самарканде задержан мужчина, обещавший отправить местного жителя в США через страны Евросоюза и Мексику, сообщило УзА.
В ходе оперативного мероприятия, проведённого сотрудниками областных управления СГБ и УВД, установлено, что Ж. Й., 1996 года рождения, обещал Н. Т. организовать въезд в США за 50 тысяч долларов.
Мужчину задержали, когда он получал аванс в 10 тысяч долларов. При осмотре его автомобиля обнаружены заграничный паспорт  Н. Т., ID-карта и свидетельство о рождении его дочери и другие документы. Возбуждено уголовное дело, ведётся следствие.