Москва, Санкт-Петербург ва Қозон шаҳар муҳити сифати бўйича етакчи бўлди. Кичик шаҳарлардан Можайск, Истра ва Кингисепп энг юқори қулайлик кўрсаткичига эга.
2022 йил охирида Россияда 603 та шаҳар яшаш учун қулай деб тан олинди, бу 2021 йилга нисбатан 113 тага кўпдир. Бу ҳақда шаҳар муҳити сифати индексини тайёрлаган Россия Қурилиш вазирлигининг пресс-релизида маълум қилинди.
Қурилиш вазирлиги маълумотларига кўра, бир неча миллионли аҳолиси бўлган шаҳарлар қаторида яшаш учун энг қулайлари сифатида Москва (292 балл), Санкт-Петербург (264), Қозон (216), Нижний Новгород (214) ва Ростов-Дон (212) тан олинган. Қурилиш вазирлиги маълумотларига кўра, 2022 йилда мамлакатнинг энг етакчи шаҳарлари ўнталигига, шунингдек, Екатеринбург (209), Пермь (208), Уфа (208), Челябинск (204) ва Новосибирск (204) кирди.
25-50 минг аҳолиси бўлган кичик шаҳарлар орасида вазирлик индексига кўра энг қулайлари деб Ленинград вилоятидаги Можайск (249) ва Истра (246), Кингисепп (243), Ярославль вилоятида Тутаев (243) ва шунингдек, Калининград вилоятидаги Гусев шаҳри (242) тан олинди.
Россияликлар пенсияда ҳаёт кечириш учун қулай бўлган шаҳарларини ҳам эътироф қилишди. Уларнинг танловига кўра Сочи, Санкт-Петербург ва Анапа, меҳнат фаолиятини тугатгандан сўнг, яшаш учун энг кўп танланган шаҳарлардан ҳисобланади.

Среди миллионников по качеству городской среды лидерами стали Москва, Санкт-Петербург и Казань. Из малых городов наивысший показатель комфортности у Можайска, Истры и Кингисеппа.
По итогам 2022 года 603 города в России признаны благоприятными для проживания — это на 113 городов больше, чем годом ранее. Об этом сообщается в пресс-релизе Минстроя России, который подготовил индекс качества городской среды.
Самыми комфортными городами для проживания среди миллионников в 2022 году, по данным Минстроя, признаны Москва (292 балла), Санкт-Петербург (264), Казань (216), Нижний Новгород (214) и Ростов-на-Дону (212). В десятку лидеров из крупнейших городов страны также вошли Екатеринбург (209), Пермь (208), Уфа (208), а также Челябинск (204) и Новосибирск (204).
Среди малых городов (с населением 25 — 50 тыс.человек) наиболее комфортными, согласно индексу министерства, оказались подмосковные Можайск (249) и Истра (246), Кингисепп (243) в Ленинградской области, Тутаев (243) в Ярославской области, а также город Гусев (242) в Калининградской области.
Россияне недавно назвали города России для комфортной жизни на пенсии. Охотнее всего для жизни после завершения трудовой деятельности выбирают Сочи, Санкт-Петербург и Анапу.