У икки маҳаллий номзодни ортда қолдирди.
Германиянинг Баден-Вюртемберг еридаги Остельсхайм шаҳрида суриялик қочқин Райан Альшебль мэр этиб сайланди. DPA агентлиги маълумотига кўра, Альшебль катта эҳтимол билан Германия жануби-ғарбидаги келиб чиқишига кўра суриялик бўлган илк мэрга айланди.
DPA нашри ёзишича, 29 ёшли Альшебль ўзи туғилган Ас-Сувайда шаҳрини 2015 йилда тарк этганди, ўша вақтда у армияга чақирув ёшига етганди. Аввалига у Ливан орқали Туркияга қочиб ўтади. Кейин бошқа мигрантлар билан биргаликда Грециянинг Лесбос оролига етиб олади.
Германияга келгач, Альшебль Кальв шаҳридан қўним топади, бу ерда бир ярим йил давомида турли квартираларда яшайди ва немис тилини ўрганади. Кейин эса Альтенгштетт шаҳрига йўл олади. Бу ерда Альшебль маҳаллий маъмуриятда стажировка ўтайди ва мэрияга ишга кириб, бу ерда кейинги етти йил давомида ишлайди.
2023 йилга келиб Альшебль қўшни Остельсхайм шаҳри мэрлиги учун номзодини қўяди, овоз бериш якунларига кўра у икки нафар маҳаллий номзод Марко Штраус ва Матиас Фейни ортда қолдиради. DPA маълумотига кўра, Альшебль сайловда 55,41 фоиз овоз жамғарган ҳолда ғолиб чиққан.
Янги мэр ўз сайловолди кампаниясида шаҳар инфратузилмаси, шаҳар маркази, болалар боғчаси ва кекса ёшлиларни парваришлаш дастурини ривожлантиришга эътибор қаратишни ваъда қилган. Бундан ташқари, Альшебль атроф-муҳит муҳофазасига урғу беради ва хусусий уйларда қуёш панеллари ўрнатиш дастурини кенгайтирмоқчи.
Альшеблни Остельсхайм аҳолисининг кўпчилик қисми, шу жумладан аввалги мэр Юрген Фукс ҳам қўллаб-қувватлаганига қарамай, барибир унга кескин қарши чиқувчилар ҳам топилди. DPA нашрига кўра, Альшеблнинг мухолифлари биринчи навбатда унинг келиб чиқишига эътироз қилишади. Альшебль эса бундай муносабатни тушунмайди ва асли суриялик экани сайловчилар учун қандайдир аҳамиятга эга бўлиши керак эмас, деб ҳисоблайди. У Германияга келганига анча вақт бўлгани ва маҳаллий жамиятга мослашиб, фуқаролик олганини эслатади.
DPA нашри ёзишича, Альшебль июнь ойида мэрлик лавозимига расман киришади. Бу вақтгача Альтенгштедт ратушасидаги ишларини якунлаб, Остельсхаймда квартира қидирмоқчи. «Бу сайловлар, катта эҳтимол билан менинг ҳаётимда муҳим палла бўлади», — дея қўшимча қилади Альшебль.
• 2011 йилда Сурияда фуқаролик уруши бошланган, унинг натижасида юз минглаб сурияликлар яхши ҳаёт излаб Европага йўл олган. Бу эса ўз навбатида 2015–2017 йилларда миграция инқирозини юзага келтирган. Мисол учун, 2015 йилда Евроиттифоқ ҳудудида бошпана учун мурожаат қилувчилар сони икки баробар кўпайиб — 1,3 миллион кишига етган. Шунингдек, Европа давлатлари чегараларини ноқонуний кесиб ўтувчилар сони кўп марта ошган. Германия ҳукумати 2015 йилдан 2016 йилга қадар бошпана тақдим этиш бўйича 1,2 миллион сўровни рўйхатдан ўтказган.

Он победил двух местных кандидатов.
Райян Альшебль, сирийский беженец, был избран мэром Остельсхайма в Баден-Вюртемберге, Германия. По данным агентства DPA, Альшебль, скорее всего, стал первым мэром сирийского происхождения на юго-западе Германии.
DPA сообщает, что 29-летний Альшебль покинул свой родной город Ас-Сувейда в 2015 году, когда достиг призывного возраста. Сначала он бежал в Турцию через Ливан. Затем вместе с другими мигрантами он достигает греческого острова Лесбос.
Приехав в Германию, Альшебль поселился в Кальве, где полтора года жил на разных квартирах и изучал немецкий язык. Затем он отправляется в город Альтенгштетт. Здесь Альшебль проходит стажировку в местной администрации и поступает в мэрию, где работал следующие семь лет.
В 2023 году Альшебль баллотировался на пост мэра соседнего города Остельсхайм, обойдя двух местных кандидатов, Марко Штрауса и Матиаса Фея. По данным DPA, Альшебль победил на выборах, набрав 55,41 процента голосов.
В своей предвыборной кампании новый мэр пообещал сосредоточиться на развитии инфраструктуры города, центра города, детского сада и программы ухода за пожилыми людьми. Кроме того, Альшебль делает упор на защиту окружающей среды и планирует расширить программу установки солнечных батарей в частных домах. Хотя Альшебла поддержало большинство жителей Остельсхайма, в том числе предыдущий мэр Юрген Фукс, он все же нашел сильных противников. По данным DPA, противники Альшебла в первую очередь возражают против его прошлого. Альшебль не понимает такого отношения и считает, что тот факт, что он родом из Сирии, не должен иметь для избирателей никакого значения. Он напоминает, что уже давно живёт в Германии, адаптировался в местном обществе и получил гражданство.
DPA пишет, что Альшебль официально вступит в должность мэра в июне. А пока он хочет закончить работу в ратуше Альтенгштедта и подыскать квартиру в Остельсхайме. «Эти выборы, скорее всего, станут важным моментом в моей жизни», — добавляет Альшебль.
• В 2011 году в Сирии началась гражданская война, в результате которой сотни тысяч сирийцев уехали в Европу в поисках лучшей жизни. Это, в свою очередь, стало причиной миграционного кризиса 2015-2017 гг. Например, в 2015 году количество лиц, ищущих убежища в Европейском союзе, удвоилось до 1,3 млн человек. Также многократно увеличилось количество людей, нелегально пересекающих границы европейских стран. С 2015 по 2016 год правительство Германии зарегистрировало 1,2 миллиона прошений о предоставлении убежища.