Ўзбекистон пенсия ёши аёллар учун 55, эркаклар учун 60 ёшни ташкил этаётган ягона собиқ совет республикасидир.
Бу ҳақда Жаҳон банкининг (ЖБ) 2022 йил декабрида эълон қилинган «Инсон капитали ва сув инфратузилмасига харажатлар самарадорлигини ошириш» шарҳида айтилган.
ЖБ маълумотларига кўра, 1990 йиллардаги ўтиш даври ислоҳотлари жараёнида кўплаб мамлакатлар пенсия ёшини 2-3 йилга оширган. 2000-йилларнинг иккинчи ўн йиллигида мамлакатлар узоқ вақт кечиктирилган пенсия ёши бўйича ислоҳотларни бошлаганида (Украина, Беларус, Россия) оширишнинг иккинчи тўлқини бошланди. Илгари пенсия ёшини оширган мамлакатлар ушбу босқичда аёллар ва эркакларнинг пенсия ёшини босқичма-босқич тенглаштиришга алоҳида эътибор қаратди (Озарбайжон, Арманистон, Молдова, Литва ва Қозоғистон). Эстония, Латвия, Литва ва Озарбайжонда пенсия ёши аёллар ва эркаклар учун 65 ёшга кўтарилди.
«Пандемия ва юқори ишсизлик даврида пенсия ёшини оширишни бошлаш мақсадга мувофиқ эмас. Аммо амалиёт шуни кўрсатадики, қарор қабул қилинган пайтдан бошлаб уни амалга ошириш бошланишигача, пенсия ёшидаги ходимларга ҳаёт режаларини ўзгартириши учун мослашишга вақт бериш тавсия этилади», дейилади шарҳда.
ЖБ экспертлари фикрига кўра, 2021-2030 йилларга мўлжалланган миллий ижтимоий ҳимоя стратегияси доирасида пенсия ёшини 2025 йилдан бошлаб секин (йилига 3-4 ой) 65 ёшгача оширишни назарда тутувчи қарор қабул қилиш энг яхши вариант бўлади.
Таъкидланишича, келажакда бу меҳнатга лаёқатли ва пенсия ёшидаги аҳоли ўртасида чегарани босқичма-босқич ўзгартириб, демографик босимини камайтиради. Ишчи кучининг демографик ўсиш салоҳияти тугагунга қадар (2040 йилларнинг ўрталарида) буни амалга ошириш учун мамлакатда вақт бўлиши жуда муҳим, чунки бу миллий рақобатбардошлик масаласидир.
«Қўшни мамлакатларда туғилиш ва пенсия ёши сезиларли даражада юқори, бу эса уларга маълум афзалликларни беради. Узоқ муддатли истиқболда пенсия ёшини ошириш пенсия тизими ва давлат молиясининг молиявий барқарорлигини таъминлашга ёрдам беради», деб хулоса қилди ЖБ экспертлари.

Узбекистан является единственной бывшей советской республикой, где пенсионный возраст составляет 55 лет для женщин и 60 лет для мужчин.
Об этом говорится в обзоре Всемирного банка (ВБ) «Повышение эффективности расходов в человеческий капитал и водохозяйственную инфраструктуру», который был обнародован в декабре 2022 года.
По данным ВБ, многие страны в ходе переходных реформ 1990-х годов увеличили пенсионный возраст на 2- 3 года. Во втором десятилетии 2000-х годов началась вторая волна повышения, когда страны приступили к давно откладываемым реформам пенсионного возраста (Украина, Беларусь, Российская Федерация). Те страны, которые ранее повышали пенсионный возраст, на данном этапе уделили особое внимание постепенному выравниванию пенсионного возраста женщин и мужчин (Азербайджан, Армения, Молдова, Литва и Казахстан). В Эстонии, Латвии, Литве и Азербайджане пенсионный возраст повышается до 65 лет для женщин и мужчин.
«Во время пандемии и высокого уровня безработицы нецелесообразно начинать повышать пенсионный возраст. Но как показывает практика, с момента принятия решения до начала его реализации целесообразно дать работникам предпенсионного возраста время на адаптацию, чтобы они могли скорректировать свои жизненные планы», – говорится в сообщении.
По их мнению, оптимальным вариантом было бы принятие решения в рамках национальной стратегии социальной защиты на 2021-2030 годы, предусматривающего медленное (3- 4 месяца в год) повышение пенсионного возраста до 65 лет, начиная с 2025 года.
Отмечается, что в дальнейшем это позволит постепенно сдвинуть границу между трудоспособным и пенсионным возрастом, уменьшив давление демографических изменений. Очень важно для страны успеть сделать это до исчерпания потенциала демографического роста рабочей силы (середина 2040-х годов), так как это уже вопрос национальной конкурентоспособности.
«В соседних странах значительно выше показатели рождаемости и пенсионного возраста, что дает им некоторые преимущества. В долгосрочной перспективе повышение пенсионного возраста будет способствовать обеспечению финансовой устойчивости пенсионной системы и государственных финансов», – заключил эксперты ВБ.