2023 йил 1 апрель ҳолатига республимиз аҳолиси сони 36 миллион 197 минг кишидан ошди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Статистика агентлиги маълумотларига кўра, 2023 йилнинг 1 апрель ҳолатига республикамизнинг доимий аҳолиси  36 197 781 кишини ташкил этган.
Республикамизнинг доимий аҳолиси сони ўтган йилнинг мос даври билан солиштирилганда 2,2 % га ошган. 2023 йил бошидан буён эса 172,8 минг кишига кўпайган. Бу аҳоли сони 2023 йилнинг ҳар бир ойида ўртача 57,6 минг кишига ошганини англатади. 2023 йилнинг ҳар бир кунида эса доимий аҳоли сони ўртача 1,9 минг кишига кўпаймоқда.
Маълумот учун: 2023 йил бошига нисбатан Марказий Осиёда жами 76,2 млн аҳоли истиқомат қилса, унда Ўзбекистон аҳолиси энг кўп мамлакат ҳисобланади. Хусусан:

На 1 апреля 2023 года постоянное население нашей республики превысило 36 миллионов 197 тысяч человек.
Количество постоянных жителей Узбекистана ежедневно увеличивается примерно на 2000 человек.
По данным Агентства по статистике при Президенте Республики Узбекистан, на 1 апреля 2023 года постоянное население нашей республики составляло 36 197 781 человек.
Количество постоянных жителей нашей республики увеличилось на 2,2% по сравнению с соответствующим периодом прошлого года.
С начала 2023 года население нашей страны увеличилось на 172,8 тыс. человек.
Население Узбекистана увеличилось в среднем на 57,6 тыс. человек в каждом месяце 2023 года.
Каждый день 2023 года количество постоянных жителей увеличивается на 1,9 тыс. человек.
Для справки: к началу 2023 года в Центральной Азии будет проживать 76,2 млн человек, а Узбекистан будет страной с самой большой численностью населения. В частности: