Вазирлик раҳбари Валерий Фальковнинг айтишича, Россияда 400 минг нафарга яқин талаба таҳсил олади.
2024 йилда Россия олий ўқув юртларида узоқ ва яқин хориждан келган талабалар учун давлат томонидан молиялаштириладиган ўринлар сони 2023 йил даражасида қолади. Бу ҳақда Томскдаги ёш олимлар форумида Россия Федерацияси Таълим ва фан вазирлиги раҳбари Валерий Фальков маълум қилди.
Вазирлик маълумотларига кўра, 2023 йилда Россия ҳукумати квотаси бўйича хорижлик фуқароларга ўқиш учун 30 минг ўрин ажратилган.
“Бизда яқин ва узоқ хориждан 400 минг нафарга яқин талаба бор. Ковид билан боғлиқ вазият ва мавжуд ўзгаришларга қарамай, ҳатто 2022 йилда ҳам ариза берувчилар сони камаймади, аксинча, бу кўрсаткич йил сайин ўсиб бормоқда. Биз чет эллик талабалар учун квоталарни оширмоқдамиз – 2024 йилда чет эллик талабалар учун квоталар 30 000 та бўлади”, – деди Фальков.
Унинг қўшимча қилишича, чет эллик талабаларга “Университет  технологик тадбиркорлик платформаси” федерал лойиҳасига қўшилиш имконияти ҳам берилиши керак.
Россия Федерацияси фан ва олий таълим вазири ўринбосари Дарья Кирьянованинг журналистларга тушунтиришича, стартап студиялари ташкил этилган олий таълим муассасаларининг хорижлик талабалари ушбу дастурда ҳозирданоқ иштирок этишлари мумкин.
“Олий ўқув юртларида стартап-студиялари бўлмаган хорижликлар учун қандай қилиб биз тадбиркорликни тарғиб қилишимиз мумкин? Масалан, уларга  танловлар орқали қандайдир имтиёзларга эга бўлиш имкониятини бериш керак. Бу шунчаки “нормативлар”даги ўзгариш”,- деди у.
“Университетнинг технологик тадбиркорлик платформаси” каби лойиҳанинг пайдо бўлиши талабаларнинг истакларига жавобдир. Тушунамиз, лойиҳанинг ўзи 3, 5, 7, 10 йилдан кейин натижа беради.  Яна бир бор таъкидлайман, бу узоқ муддатли лойиҳаларнинг натижасига эришиш учун бирмунча узоқроқ вақт талаб қилинади”,- деди Фальков форумда.
Унинг қўшимча қилишича, биринчи йилда бу лойиҳа учун кенг маънода инфратузилмани шакллантириш – тегишли меъёрий ҳужжатларни, грант ва акселерация дастурларини, университетларда стартап-студияларни ташкил этишга эришилди.
“Биз федерал лойиҳанинг биринчи йилида қўйилган асосий мақсадларига эришдик деб ҳисоблаймиз, аммо  2030 йилгача белгилаган кўрсаткичларга эришиш учун бу йил ҳам, келгуси йилларда ҳам тинимсиз ҳаракат қилишимиз керак “, – деди Фальков.
Унинг сўзларига кўра, лойиҳа нима учун яратилганлигини ёдда тутиш керак. Шу билан бирга, технология тадбиркорлиги лойиҳаси “Приоритет 2030” ва “Илғор муҳандислик мактаблари” каби бошқа дастурлар билан ҳам самарали ишлаши керак.

По словам главы ведомства Валерия Фалькова, в России обучаются почти 400 тыс. студентов из стран ближнего и дальнего зарубежья.
Количество бюджетных мест для студентов дальнего и ближнего зарубежья в вузах России в 2024 году сохранится на уровне 2023 года. Об этом сообщил в пятницу на форуме молодых ученых в Томске по ВКС глава Минобрнауки РФ Валерий Фальков.
По данным министерства, в 2023 году иностранным гражданам для обучения по квоте правительства РФ было выделено 30 тыс. мест.
«У нас обучаются почти 400 тыс. студентов из стран ближнего и дальнего зарубежья. Несмотря на ковид, на ту турбулентность, которая есть, даже по итогам 2022 года у нас не сократилось количество поступающих, оно, наоборот, растет. Мы увеличиваем квоты для иностранных студентов – уже до 30 тыс. в 2024 году», — сказал Фальков.
Он добавил, что иностранным студентам нужно также дать возможность присоединиться к федеральному проекту “Платформа университетского технологического предпринимательства”.
Как пояснила журналистам замминистра науки и высшего образования РФ Дарья Кирьянова, иностранные студенты высших учебных заведений, в которых созданы стартап-студии, уже могут участвовать в этой программе.
«Вопрос в том, как мы можем сделать [предпринимательство] привлекательным для тех [иностранцев], у кого в вузах не создано стартап-студий. Например, [почему бы] не дать им возможность делать экспертизу или претендовать по конкурсам на какие-то преференции. Это просто изменение «нормативки», – сказала она.
«Появление такого проекта как «Платформа университетского технологического предпринимательства» – это ответ на запрос самих студентов. Мы понимаем, что сам по себе проект даст результаты по прошествии 3, 5, 7, 10 лет.  Надо отдавать себе отчет, что это проект «вдолгую» и результаты, еще раз повторяю – значимые результаты будут несколько позже», — сказал на форуме Фальков.
Он добавил, что за первый год удалось развернуть инфраструктуру для этого проекта в широком смысле слова – соответствующие нормативные постановления, грантовую и акселерационную программы, стартап-студии в вузах.
«Мы считаем, что те основные цели, которые были поставлены перед федеральным проектом на первый год, были достигнуты, но нам также динамично нужно двигаться и в этом, и в следующем году, чтобы, не теряя темпа, выйти на те показатели, которые мы себе определил до 2030 года», – отметил Фальков.
По его словам, нужно помнить, ради чего проект задумывался, а не просто выполнять показатели. При этом проект по технологическому предпринимательству должен эффективно работать и с другими, такими как «Приоритет 2030» и «Передовые инженерные школы» (ПИШ).