Туркияда қонуний ишламоқчи бўлсангиз, рухсатномангиз бўлиши керак (çalışma izni).
Туркияда камида 6 ойлик яшаш учун рухсатномангиз (ikamet izni) бўлса, Туркия ҳудудида ишлаш рухсатномаси олишингиз мумкин. Буни ишчи визаси билан адаштирманг, виза Туркиядан ташқарида берилади ва яшаш учун рухсатнома талаб қилинмайди.
Соддароқ қилиб айтганда Туркияга келганингиздан кейин ишга киришингиз учун яшаш учун рухсатномани олишингиз талаб қилинади. Туркияга ишчи виза билан келсангиз тўғридан-тўғри ишлаш рухсатномангиз бўлади ва яшаш рухсатномаси сизга керак бўлмайди.
Маълумот учун Туркия ҳудудида яшаш учун рухсатнома (ikamet izni), турист, оилали бўлиш, ижарага уй олиш ёки кўчмас мулкка эга бўлиш кабилар у ерда ишлаш ҳуқуқини бермайди!
Фуқаронинг ишлашга рухсатномаси бутун оилага тааллуқли эмас. Лекин мигрантнинг ишлаш рухсатномаси бўлса унинг оила аъзоси оилавий яшаш учун рухсатнома олиш ҳуқуқига эга бўлади. Ишлаш рухсатномаси (çalışma izn) сизга иш берувчи томонидан берилади.
Яъни:
▪ Сизни ишга олишга ва ишлаш учун рухсатнома беришга тайёр иш берувчини топишингиз керак.
▪ Иш берувчи билан шартнома тузишингиз керак.
▪ Иш берувчи сиз учун ишга рухсат олиш сўровини юборади.
▪ Сизга ишлаш учун рухсатнома берилганлиги ҳақида жавоб оласиз.
▪ Белгиланган муддатда сизга ишга рухсатнома картаси келади ва ундан кейин сиз ишлашингиз мумкин!
▪ Иш рухсатномаси учун барча тўловларни иш берувчи қилади.
Синов муддатида рухсатномасиз ишлаш тақиқланган. Бундан ташқари, иш рухсатномасини кутаётганда ҳам ишлай олмайсиз.
Агар сизни ишлаш учун рухсатномасиз иш жойида қўлга олишса сизга ва иш берувчингизга жарима, бундан ташқари, яшаш рухсатномангиз бекор қилиниши ва 5 йил давомида Туркияга киришни тақиқлаш чоралари кўрилиши мумкин.
Чет элликлар Туркияда қуйидаги соҳаларда ишлаши мумкин эмас: Ветеринария шифокорлари, фармацевтлар, стоматологлар, адвокатлар, нотариуслар, хусусий қўриқчилар, туризм соҳасида гидлар, божхона, денгиз маҳсулотлари экспорти ва хусусий клиникаларда.
Бу соҳаларда ишлаётган ўзбекларни кўрганмиз деб айтишингиз мумкин. Бундай ҳолда улар Туркия фуқаролигини олган ёки ноқонуний фаолият юритаётган мусофирлар бўлиши мумкин.
Ишлашга рухсатнома олиш учун талаб қилинадиган ҳужжатлар:
▪ Яшаш учун рухсатнома камида 6 ой (тугашига 6 ой қолиши назарда тутилмаган, муддати тугаман бўлиши керак)
▪ Меҳнат шартномаси
▪ Паспорт нусхаси
▪ Расмий идоралар томонидан тасдиқланган диплом ёки вақтинчалик мактабни тамомлаганлик ҳақидаги гувоҳноманинг турк тилига таржимаси билан нусхаси.
Диплом профессионал хизматлар соҳасида ишлайдиган чет элликлар ва вазирлик зарур деб ҳисоблаган касбларда ишлайдиган чет элликлар учун талаб қилинади.
Маиший хизматларда диплом тақдим этиш шарт эмас, охирги битирган таълим муассасасининг гувоҳномаси етарли.
Керакли ҳужжатлар ҳақида батафсил маълумот бу ерда.
Агар сизда ишлаш учун рухсатнома бўлса, яшаш учун рухсатномани узайтиришингиз шарт эмас. Ишлаш рухсатномаси яшаш рухсатномангизни ўринини босади.
Ишлаш рухсатномаси билан бир жойда 5 йил узлуксиз ишлагандан сўнг, фуқароликка ариза бериш ҳуқуқингиз бўлади. Фақат сиз фуқароликни олгунча ҳам ўша жойда ишлаб туришингиз талаб қилинади.

Если вы хотите легально работать в Турции, у вас должно быть разрешение (çalışma izni).
Если у вас есть вид на жительство (ikamet izni) на срок не менее 6 месяцев в Турции, вы можете получить разрешение на работу в Турции. Не путайте с рабочей визой, виза выдается за пределами Турции и не требует вида на жительство.
Проще говоря, вам необходимо получить вид на жительство, прежде чем вы сможете получить разрешение на работу после прибытия в Турцию. Если вы приедете в Турцию по рабочей визе, у вас будет прямое разрешение на работу, и вам не понадобится вид на жительство.
К сведению, вид на жительство (ikamet izni) в Турции, быть туристом, иметь семью, снимать жилье или владеть недвижимостью не дает право на работу!
Разрешение на работу члена семьи не распространяется на всю семью. Но если у мигранта  есть разрешение на работу, член его семьи будет иметь право на получение семейного вида на жительство. Разрешение на работу (çalışma izn) выдает вам ваш работодатель.
То есть:
▪ Вы должны найти работодателя, готового принять вас на работу, и выдать разрешение на работу.
▪ Вы должны заключить договор с работодателем.
▪ Работодатель отправляет для вас запрос на получение разрешения на работу.
▪ Вы получите ответ о том, что вам выдано разрешение на работу.
▪ Вы получите карточку-разрешение на работу в указанный срок, после чего можете работать!
▪ Все платежи за разрешение на работу производит работодатель.
Запрещается работать в течение испытательного срока без разрешения на работу. Кроме того, вы не можете работать в ожидании разрешения на работу.
Если вас поймают на работе без разрешения на работу, вам и вашему работодателю могут грозить штрафы, а также аннулирование вида на жительство и депортация с 5-летним запретом на въезд в Турцию.
Иностранцы не могут работать в Турции в следующих сферах: ветеринары, фармацевты, стоматологи, адвокаты, нотариусы, частные охранники, гиды, таможня, экспорт морепродуктов и частные клиники.
Можно сказать, что мы видели узбеков, работающих на этих должностях. Я думаю, что очень велика вероятность того, что они получили турецкое гражданство или действуют нелегально.
Документы, необходимые для получения разрешения на работу:
▪ Вид на жительство на срок не менее 6 месяцев;
▪ Трудовой договор;
▪ Копия паспорта;
▪ Копия диплома или временного аттестата об окончании школы, заверенная официальными органами с переводом на турецкий язык.
Диплом требуется для иностранцев, работающих в сфере профессиональных услуг, и для иностранцев, работающих по профессиям, которые министерство считает необходимыми.
В бытовых службах диплом предъявлять не нужно, достаточно справки о последнем оконченном учебном заведении.
Подробная информация о необходимых документах находится здесь.
Если у вас есть разрешение на работу, вам не нужно продлевать вид на жительство. Разрешение на работу заменяет вид на жительство.
После 5 лет непрерывной работы на одном месте с разрешением на работу вы имеете право подать заявление на получение гражданства. Вы обязаны работать там  до тех пор, пока не получите гражданство.