Ўзбекистон ҳукумати қарори билан аэровокзал яқинида тўхташ фақат йўналишсиз ва йўналишли таксиларга рухсат этилади. Бошқа транспортлар эса тураргоҳ ва тўхташ жойларига йўналтирилади. Эстакададан фойдаланишда енгил автомобиллар 5 дақиқагача, автобус ва микроавтобуслар 10 дақиқагача тўхтаб туриши мумкин бўлади.
17 апрель куни ҳукуматнинг аэровокзал, темир йўл ва автобус вокзалларида хизмат кўрсатиш сифатини яхшилашга қаратилган қўшимча чора-тадбирлар тўғрисидаги қарори қабул қилинди, дея хабар бермоқда Адлия вазирлиги матбуот хизмати.
Ҳужжат билан тасдиқланган низомга мувофиқ, аэровокзал мажмуалари биноларига кириш жойларига яқин келиб тўхташ учун фақат йўналишсиз ва йўналишли таксиларга рухсат этилади. Шахсий автомобиллар ва жамоат транспорти йўловчиларни, ташриф буюрувчиларни олиб кетиш ҳамда олиб келиш учун мўлжалланган автомобиль тураргоҳи ва тўхташ жойларига йўналтирилади.
Шунингдек, эстакададан фойдаланиш учун йўловчи ташиш автотранспортларига рухсат берилади. Бунда енгил автотранспортлар эстакадада 5 дақиқагача ҳамда автобус ва микроавтобуслар 10 дақиқагача тўхтаб туриши мумкин бўлади.
Барча турдаги автотранспорт воситалари аэровокзаллар мажмуалари чегарасидан 30 метрдан кам бўлмаган масофада жойлаштирилади.
Эслатиб ўтамиз, Тошкент халқаро аэропорти эстакадаси орқали автотранспорт воситалари ҳаракати 2021 йил 10 июлдан бошланганди, деб ёзади “Газета.уз”.

Правительство Узбекистана утвердило документ, согласно которому подъезжать к терминалам аэропортов разрешено только такси. Исключение составляют эстакады. Личные автомобили и общественный транспорт могут останавливаться в специально отведённых местах.
17 апреля правительство приняло решение о дополнительных мерах, направленных на повышение качества обслуживания в аэропорту, на железнодорожном и автовокзалах, сообщает пресс-служба Минюста.
Останавливаться у входов в здания аэровокзальных комплексов в Узбекистане разрешено только линейным (оборудованных таксометром) и нелинейным такси. Об этом говорится в положении о порядке обеспечения безопасности аэровокзальных комплексов и привокзальных площадей аэропортов, утверждённом постановлением правительства от 17 апреля.
Согласно документу, личные автомобили и общественный транспорт направляются на автостоянки и места остановки для посадки и высадки пассажиров и посетителей аэропортов.
Пассажирскому транспорту разрешено заезжать на эстакады аэропортов, при этом максимальное время остановки личных автомобилей составляет 5 минут, автобусов и микроавтобусов — 10 минут.
Въезд на все парковки и эстакады должен быть оборудован шлагбаумом, а также средствами видеонаблюдения.
Все виды автотранспорта размещаются на расстоянии не менее 30 метров от границы аэропортовых комплексов.
В международном аэропорту Ташкента эстакада, ведущая кзалу вылета на втором этаже, была закрыта много лет и открыта только летом 2021 года.
Сначала на неё могли заезжать только лицензированные такси, туристические автобусы и транспорт иностранных делегаций, однако позже она была открыта и для личного транспорта, пишет “Газета.уз”.