Жабрланувчи деярли 500 минг рублни йўқотиши мумкин эди
Москвада асли қирғизистонлик такси ҳайдовчиси Женишбек Қобилов 84 ёшли москваликдан сумкани олиб, Лобняга олиб бориши керак эди. Йўлда мижоз ҳайдовчига сабрсизлик билан қўнғироқ қила бошлагани ҳайдовчида шубҳа уйғотди. Сумкани очган Женишбек у ерда ярим миллион рублни кўрди. Кейинчалик нима қилиш кераклиги ҳақидаги қарор ўз-ўзидан пайдо бўлди.
Женишбек Қобиловга қилинган буюртма қўнғироғи унга жуда ғалати туюлди. Буюртмачи мижоз Москвадан Лобня шаҳрига кичик посилка олиб келишини сўради.
Беломорская кўчасидаги уйда кекса бир аёл такси ҳайдовчисига сумка берди.
“Бунинг ичида пул борми, деб сўрадим. Йўқ деди. Ва у буюртмачи сўраган ҳамма нарсани сумкага қўйганини айтди”, – дейди Женишбек.
Бу гаплар ва мижознинг асабий хатти-ҳаракатидан ҳам Женишбек ҳавотирга тушди. Сумкани олиб йўлга тушган ҳайдовчига буюртмачи бир неча бор қўнғироқ қилиб, тезроқ келишини талаб қилиб туриб олди. Аслида такси ҳайдовчиси аввал ҳам худди шундай ҳолатга тушиб қолганини эслади.
Ўшанда Женишбек ҳеч нарсадан шубҳаланмасдан, посилкани фирибгарларга топширган ва кейин жиноий ишда гувоҳ сифатида қатнашишга мажбур бўлганди. Бу сафар ҳайдовчи эҳтиёткорлик билан ҳаракат қилишга қарор қилди.
“Мен милицияда ишлайдиган дўстимга қўнғироқ қилдим ва у билан маслаҳатлашдим. У  “агар шубҳангиз бўлса, сумкани очинг” деганидан сўнг мен уни очишга киришдим ва у ердан пул топдим”, дейди эркак.
Сумкада печенье ва ширинликлар  бор бўлиб, уларнинг тагида беш юз минг рубль бор экан. Женишбек шу заҳоти ҳаммасини телефонига видеога олди.
Унинг сўзларига кўра, қоида бўйича буюртмани бажариши керак бўлгани учун мижоз билан учрашишга борган. Лекин у мижозга фақат ширинликлар ва печенье солинган сумкани узатди ва пулни Москвага қайтариб олиб кетди. Ўшанда вазиятни тушуниб етган кекса аёл полицияга қўнғироқ қилган. Ва у сўнгги пайтларда кўп учраётган воқеани айтиб берди.
“Уй телефонига ўзини терговчиман деб таништирган номаълум шахс қўнғироқ қилиб, унинг қариндоши йўл-транспорт ҳодисасида айбдор эканлигини айтди. Уни жавобгарликка тортмаслик учун пулни курьердан бериб юбориши кераклигини айтди”, – дейди Россия Ички ишлар вазирлигининг Москва бўйича Бош бошқармаси матбуот хизмати раҳбари Владимир Васенин.
Курьер шунчалик эҳтиёткор ва таваккал қила олгани жуда яхши бўлди – пул пенсионер аёлга тўлиқ тарзда қайтарилди. Айни пайтда мазкур воқеа юзасидан жиноий иш очилган, фирибгарлар қидирилмоқда.
Такси ҳайдовчиси Женишбек эса ҳамкасбларини имкон қадар ҳушёр бўлишга, қолганларни эса фирибгарларнинг найрангига тушиб қолмасликка чақирмоқда.

Жертва едва не лишилась 500 тысяч рублей.
Таксист Женишбек Кабыло, уроженец Кыргызстана, должен был забрать посылку у 84-летней москвички и отвезти в Лобню. По дороге водителю начал названивать заказчик, причём настолько нетерпеливо, что вызвал подозрение. Открыв сумку, Женишбек увидел там полмиллиона рублей. Решение, что делать дальше, пришло само.
Этот вызов Женишбеку Кабылову сразу показался довольно странным: никаких пассажиров, клиент попросил забрать и привезти ему из Москвы в город Лобня небольшую посылку. И в доме на Беломорской улице пожилая женщина отдала таксисту сумку.
“Я у неё спросил, нет ли там денег внутри. Она сказала, что нет. И сказала, что всё, что он просил – я положила”, – пересказывает Женишбек.
Насторожили Женишбека и эти слова, и нервное поведение клиента – он звонил ему несколько раз и настойчиво просил приехать быстрее. Сыграло роль и то, что у таксиста уже был подобный случай. Тогда он, ничего не подозревая, все-таки доставил посылку мошенникам, а потом был вынужден проходить по делу свидетелем. И в этот раз Женишбек решил действовать.
“Позвонил своему знакомому, который работает в полиции, я ему позвонил, я с ним посоветовался. Он сказал: если подозреваешь – открывай сумку, и я начал открывать, и там нашел деньги”, – рассказывает мужчина.
Среди вещей, печенья и конфет в сумке оказалась весьма солидная сумма – пятьсот тысяч рублей. Женишбек всё сразу зафиксировал на видео в телефоне.
Говорит, что поскольку по правилам ему нужно было завершить заказ, он поехал на встречу с клиентом. Но вручил ему лишь сумку с конфетами и печеньем, а деньги повёз обратно в Москву. На тот момент пожилая женщина, уже, видимо, разобравшись в ситуации, вызвала полицию. И рассказала довольно типичную историю.
“На домашний телефон позвонил неизвестный, который представился следователем, сказал, что её родственница стала виновницей дорожной аварии. Во избежание привлечения ее к ответственности необходимо передать денежные средства курьеру”, – рассказывает Владимир Васенин, начальник пресс-службы ГУ МВД России по г. Москве.
И повезло, что курьер оказался таким внимательным и способным пойти на риск – деньги пенсионерке благополучно вернули. В настоящий момент уже заведено уголовное дело, аферистов разыскивают. А таксист Женишбек призывает своих коллег быть максимально бдительными, а всех остальных – не вестись на уловки мошенников.