Қирғизистон Вазирлар Маҳкамаси раиси Оқилбек Жапаров Москвада ҳайдовчисиз таксилар тарқалиши эҳтимолидан хавотир билдирди. Бош вазирнинг сўзларига кўра, технологиядан фаол фойдаланиш Россия пойтахтида яшовчи кўплаб қирғизистонлик муҳожирларни ишсиз қолдириши мумкин.
Ўтган йили Россия ҳукумати Яндех компаниясига пойтахтда (Сколково ва Сириус марказида, шунингдек, Ясенево ва Иннополисда) экспериментал режимда ҳайдовчисиз таксиларни ишга туширишга рухсат берди.
“Бу ҳақиқатан ҳам мўъжиза, лекин яқин келажакда ҳайдовчисиз таксилар Москвани босиб кетиши ва бу кўплаб муҳожир фуқароларимизнинг иш жойларини йўқотишига олиб келиши эҳтимоли мени кўпроқ ташвишга солди. Бу биз учун муқаррар синовдир”, деди жаноб Жапаров Бишкекдаги ахборот технологиялари форуми чоғида.
Қирғизистон бош вазири, шунингдек, медиа саноатида сунъий интеллектдан (СИ) фойдаланиш тажрибаси ҳақида ўз фикрлари билан ўртоқлашди. Жаноб Жапаровнинг фикрича, сунъий интеллект одамларни, жумладан, оммавий ахборот воситаларида ҳам ўрнини боса олади.

Председатель Кабинета министров Киргизии Акылбек Жапаров выразил опасения в связи с возможным распространением беспилотных такси в Москве. По мнению премьера, активное применение технологии может оставить без работы многих киргизских мигрантов, живущих в российской столице.
В прошлом году российское правительство разрешило «Яндексу» запустить в столице (на территории «Сколково» и центра «Сириус», а также в Ясенево и Иннополисе) беспилотные такси в экспериментальном режиме.
«Это действительно чудо, но меня больше одолело беспокойство о возможных последствиях того, что в ближайшем будущем Москву могут заполонить беспилотные такси, что может привести к потере рабочих мест для многих наших граждан-мигрантов. Это неизбежный вызов для нас»,— сказал господин Жапаров на полях форума информационных технологий в Бишкеке.
Также киргизский премьер поделился соображениями относительно опыта использования искусственного интеллекта (ИИ) в медиаотрасли. Господин Жапаров полагает, что ИИ сможет заменить человека, в том числе в средствах массовой информации.