2023 йилнинг биринчи чорагида Россияга 2022 йил бошига нисбатан 17 фоизга кўпроқ хорижлик келган, деб хабар бермоқда «РБК» чегара хизмати статистикасига таяниб. Келганлар орасида  Польша, Финляндия ва Европанинг бошқа қўшни давлатларидан келганлар борлиги ҳам хабар берилган. ФСБ маълумотларига кўра, 2023 йилнинг биринчи чорагида хорижликлар Россия чегарасини 3,3 миллион марта кесиб ўтган бўлса, бир йил аввал кириб келганлар сони атиги 2,8 миллионни ташкил этган.
Муҳожирларнинг асосий қисми, аввалгидек, қўшни давлатлардан келмоқда. 2023 йилнинг биринчи чорагида Ўзбекистон фуқароларининг Россия Федерациясига ташрифлари сони 81 фоизга ўсди ва 818 мингтани ташкил этди. Шунингдек, сезиларли ўсишни Қозоғистон – 73 фоиз ва Тожикистон – 55 фоизга кўрсатди.
МДҲга аъзо бўлмаган давлатлар орасида Хитой 4,6 марта ўсиш билан етакчилик қилмоқда.
Жорий йилнинг биринчи чорагида Европа Иттифоқидан оқим 11,8 фоизга ошиб, Россияга келганлар сони 113,9 минг нафарга етди. Бу ерда ўсишни Россияга қўшни давлатлар – Латвия, Литва, Финляндия, Эстония, Польша фуқаролари таъминлади.
2023 йилнинг январь-март ойларида европаликларнинг Россияга саёҳатлари энг кўпи Финляндия ва Эстония фуқаролари томонидан амалга оширилган – 23,6 минг ва 20,7 минг киши.

За первый квартал 2023-го иностранцы совершили на 17% больше поездок в Россию, чем в начале 2022-го, сообщает РБК со ссылкой на статистику погранслужбы. При этом издание обнаружило, что чаще в указанный период, несмотря ни на что, приезжали даже из Польши, Финляндии и других ближних стран Европы. По данным ФСБ, за первый квартал 2023 года иностранцы пересекли российскую границу 3,3 млн раз, при том что год назад число въездов составляло только около 2,8 млн.
Основной поток въезжающих, как и прежде, обеспечивают страны ближнего зарубежья. Лидерами здесь в первом квартале 2023 года оказались граждане Узбекистана: число поездок в РФ выросло на 81% и составило 818 тыс. Заметный рост продемонстрировал и поток из Казахстана – 73% и Таджикистана – 55%.
Из стран дальнего зарубежья в лидерах Китай – рост в 4,6 раза (хотя по абсолютным цифрам это далеко до предпандемийных показателей).
Поток из ЕС в первом квартале этого года увеличился на 11,8% и достиг 113,9 тыс. прибытий в РФ. Рост здесь обеспечили граждане соседних с Россией стран – Латвии, Литвы, Финляндии, Эстонии, Польши.
Больше всего поездок в Россию из европейцев в январе–марте 2023 года совершили граждане Финляндии и Эстонии – 23,6 тыс. и 20,7 тыс. человек за первый квартал 2023 года.