Коммунистик партия фракциясидан Давлат Думаси депутати Михаил Матвеев нега Марказий Осиёлик мигрантлар махсус операция зонасига (СВО) қисман сафарбарлик доирасида чақирилмаяпти, деб савол қўйган.
Унинг иддаосича, гап қўшфуқаролик билан боғлиқ, шунинг учун сиёсатчи Россия фуқаролигига эга бўлган тожикистонликлар ўз конституциявий бурчини бажариш имкониятига эга бўлиши учун ушбу қисмдаги қонун нормасини тузатишга чақирди.
«Нима учун ҳар йили Россия фуқаролигини олиш учун Марказий Осиёдан эркаклар “дивизия”лари келади (фақат шу йилнинг биринчи чорагида Россия 45 минг тожикистонликка кўпайди), лекин биз уларни фронтда кўрмаяпмиз? Гап нимада? Нега улар сафарбар қилинмаяпти? Тожик батальонлари қаерда?» — деб ёзади Матвеев телеграмдаги каналида.
У қўш фуқаролиги борлиги сабабли улар Россия армиясига чақирилмаётганини тан олган. “Бу қўшфуқаролик миллионлаб марказий осиёликлар учун қулай тирикчилик  шаклидир, – деган депутат. Шу билан бирга, сиёсатчи халқлар дўстлиги ва барча миллат фуқаролари ҳуқуқлари тенглиги тарафдори эканини таъкидлайди.
Унинг сўзларига кўра, Тожикистон қонунчилиги гўёки қўшфуқароликка эга шахсларни армияга чақиришга рухсат бермайди. «Мен қонунчиликни ўрганаман ва унга қўшимчалар тайёрлайман. Агар гап қўшфуқаролик бўлса, уни ё тақиқлаш ёки бу шахсларни сафарбар қилиш имконияти тўғрисидаги қоидани ўзгартириш керак», — дея хулоса қилган Матвеев.
Россия Донбасснинг тинч аҳолисини Украина ҳукумати “агрессиясидан ҳимоя қилиш” учун Украинада махсус ҳарбий операция ўтказмоқда. Россия президенти Владимир Путиннинг баёнотига кўра, СВОнинг асосий вазифалари Киев режимини демилитаризация ва денацификациялаштиришдан иборат. 2022 йилнинг 21 сентябрь куни Россияда қисман сафарбарлик эълон қилиниб, 31 октябрь куни Россия Федерацияси Мудофаа вазирлиги чақирувнинг тугаганини эълон қилган эди.

Депутат Госдумы Михаил Матвеев от фракции КПРФ задался вопросом, почему мигрантов из Средней Азии не призывают в рамках частичной мобилизации в зону спецоперации (СВО). Он допустил, что все дело в двойном гражданстве, поэтому политик призвал корректировать норму закона в этой части, чтобы у таджиков с российским гражданством появилась возможность исполнить свой конституционный долг.
«Почему из средней Азии в Россию ежегодно прибывают дивизии мужчин получать российское гражданство (только за первый квартал этого года россияне приросли на 45 тысяч таджиков), но мы не видим их на фронте? <…> в чем же дело? Почему их не мобилизуют? Где таджикские батальоны?» — написал Матвеев в своем telegram-канале.
Он допустил, что их не призывают в российскую армию из-за наличия двойного гражданства. «Именно двойное гражданство является формой сосуществования миллионов среднеазиатов. Очень удобно», — констатировал депутат. При этом политик подчеркнул, что он за дружбу народов и равенство прав граждан всех национальностей.
По его словам, якобы законодательство Таджикистана не допускает призыва в армию лиц с двойным гражданством. «Изучаю законодательство и готовлю поправки. Если все дело в двойном гражданстве, его надо либо запрещать, либо корректировать норму о возможности мобилизации данных лиц», — заключил Матвеев.
Россия проводит на Украине специальную военную операцию по защите мирного населения Донбасса от агрессии украинских властей. Согласно заявлению президента России Владимира Путина, основными задачами СВО являются демилитаризация и денацификация киевского режима. Частичная мобилизация в России была объявлена 21 сентября. 31 октября Минобороны РФ объявило о завершении призыва.