Россия гвардиясининг Владимир вилоятидаги дирекцияси ходимлари Украинадаги урушнинг биринчи кунларида Харков яқинидаги колоннада таркибида ҳаракатланаётиб ўқлар остида қолишган.
Владимир гарнизони ҳарбий суди Украинага ҳарбий босқин чоғида яраланган ва қўмондонлик қарорини қўллаб-қувватлашга уринган Россия гвардиясининг Владимир вилояти бўйича бошқармаси ходимлари Вадим Носов, Иван Тезиков ва Вагиф Видади ўғли Абдуллаевларнинг даъволарини рад этиб, уларга тўлов беришни рад этди. Қарор матни суднинг расмий сайтида эълон қилинган.
Ҳужжатда 2022 йил 24 февраль, ҳарбий тажовуз бошланган кунда Владимир вилояти бўйича Росгвардия бошқармасининг Невский ОМОНи ходимлари «махсус вазифаларни бажариш учун» Украинага юборилгани айтилган. Улар Украина армияси томонидан уч марта ўққа тутилган ва натижада турли даражадаги жароҳат олишган.
“Тезиков, Абдуллаев ва Носовлар жанговар тўқнашувдан сўнг Россия Федерацияси дала госпиталига мурожаат қилишган, аммо жарроҳлик амалиётига муҳтож бўлмаганлиги сабабли дори-дармонлар қабул қилиш буюрилган. Қўшимча тиббий ёрдам учун мунтазам ҳарбий қисмдаги тиббиёт ходимларига учрашиш тавсия этилган.
Тезиков, Абдуллаев ва Носовларда жароҳат оқибатида қаттиқ бош оғриғи, ҳолсизлик,  умуртқа поғонасидаги оғриқлар, кўришнинг хиралашиши, уйқунинг ёмонлашиши, бош айланиши доимий равишда кузатилган. Хизмат командировкасидан сўнг, Тезиков, Носов ва Абдуллаевлар «Россия Ички ишлар вазирлигининг Владимир вилояти бўйича МСЧ» ФКУЗига мурожаат қилишган ва у ердаги касалхонада даволанишгани ҳужжатда кўрсатилган.
Бироқ суд «жароҳатланиш ҳолатлари, маълумотлари ва вақти ҳужжатлаштирилмаган»и сабабли Росгвардиянинг уч аскарига қонуний тўловни бермаслик ҳақида қарор қабул қилди. фақат гувоҳларнинг кўрсатмалари билан тасдиқланади. Ҳужжатда таъкидланишича, жангчилар  урушда қатнашиш ва жароҳат олиш ўртасида «сабаб-оқибат алоқаси мавжудлигини» исботлай олишмаган.
Бундан ташқари, суднинг сўзларига кўра, Росгвардия ходимлари жароҳат олганлиги учун бериладиган нафақага даъво қила олишмаслиги айтилган, чунки «фуқаролик қонунлари акс таъсир кучига эга эмас» ва Путиннинг биринчи марта уч миллион рубль тўлаш ҳақидаги буйруғи 5 март куни амалга кирган ва ундан илгари юзага келган ҳолатларга тааллуқли эмас.
«Россия Федерацияси Президентининг 2022 йилда 5 марта 98-сонли 3 млн. Рубль миқдорида бир марталик тўловни белгилаш тўғрисидаги фармони. руб., жароҳат олган (контузия, травма, жароҳат) ва махсус жанговар операцияни ўтказиш (махсус топшириқларни бажаришда) 2022 йилда 5 мартагача юзага келган ҳолатларга тааллуқли эмас”, деб аниқлаштирилган ҳужжатда.
«Довода» газетаси бош муҳаррири Иля Косигин аввалроқ маълум қилганидек, 2022 йил 3 март куни  Харковдан 30 км шарқда миномётдан ўққа тутилиши натижасида Владимир СОБРида хизмат қилувчи беш нафар катта офицери ҳамда ОМОНнинг бир нафар прапоршиги ҳалок бўлган. Улар колонна таркибидаги  автомобилларида ҳаракатланган. Фақатбир йил ўтгачгина, Россия ҳукумати уларнинг ҳалокатини расман тан олди.

Сотрудники Управления Росгвардии по Владимирской области попали под обстрел в первые дни войны в Украине, двигаясь на автозаках в составе колонны под Харьковом.
Владимирский гарнизонный военный суд отклонил иск сотрудников Управления Росгвардии по Владимирской области Вадима Носова, Ивана Тезикова и Вагифа Видади-оглы Абдуллаева, получивших ранения в ходе военного вторжения в Украину и пытавшихся оспорить решение командования об отказе в предоставлении выплат. Текст решения опубликован на официальном сайте суда.
Как следует из документа, 24 февраля 2022 года, в первый день военного вторжения, сотрудники ОМОНа «Невский» Управления Росгвардии по Владимирской области были направлены в Украину «для выполнения специальных задач». 3 марта они попали под минометный обстрел со стороны украинской армии, в результате чего получили различные ранения.
«После боестолкновения Тезиков, Абдуллаев и Носов обратились за медицинской помощью в полевой госпиталь МО РФ, однако ввиду отсутствия необходимости проведения им хирургических операций, истцам были выданы лекарственные препараты и предложено обратиться за медицинской помощью по прибытии на постоянное место службы.
После получения ранения Тезиков, Абдуллаев и Носов постоянно испытывали сильную головную боль, тяжесть в голове, боли в шейном и поясничном отделах позвоночника, нечеткость зрения, ухудшение сна, головокружение. По прибытии из служебной командировки Тезиков, Носов и Абдуллаев обратились за медицинской помощью в ФКУЗ «МСЧ МВД России по Владимирской области», где проходили лечение в госпитале», – сообщается в документе.
Суд посчитал законным решение начальника Управления Росгвардии по Владимирской области об отказе в предоставлении силовикам выплат за ранения, указав, что «обстоятельства, дата и время получения травм документально не установлены» и подтверждаются только показаниями свидетелей. Как поясняется в документе, сотрудники Росгвардии не смогли доказать «наличие причинной связи» между их участием в войне и получением ранений.
Кроме того, по мнению суда, сотрудники Росгвардии не вправе претендовать на пособия в связи с получением ранений, так как «акты гражданского законодательства не имеют обратной силы», а указ Путина о назначении выплат в размере трёх миллионов рублей за увечье вступил в силу только 5 марта и, как сказано в документе, не распространяется на отношения, возникшие ранее.
«Указ Президента Российской Федерации от 5 марта 2022 года № 98, устанавливающий единовременную выплату в размере 3 млн. рублей, получившим ранение (контузию, травму, увечье) в ходе проведения специальной военной операции (при выполнении специальных задач) не распространяет свое действие на отношения, возникшие до 5 марта 2022 года», – уточняется в документе.
Как ранее выяснил главный редактор «Довода» Илья Косыгин, 3 марта 2022 года в результате миномётного обстрела в 30 километрах к востоку от Харькова погибли по меньшей мере пятеро старших офицеров, служивших во владимирском СОБРе, и один прапорщик ОМОНа. Силовики двигались в составе колонны на «автозаках». Лишь спустя год российские власти официально признали их гибель.